WhatsApp ne zaman grupları sonlandırıyor?

WhatsApp, grupların kontrolünü sadece sizlere bırakmıyor. Platformun, geniş bir denetim sistemine sahip olduğu öğrenildi.

WhatsApp ile alakalı her geçen gün yeni detaylar öğrenme şansı yakalıyoruz. Belki de dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan platform, kullanıcılarına birçok farklı deneyim vadediyor. Bu özelliklerden biri de kuşkusuz grup kurma ve oradan mesajlaşma.

Açmanın kolay olduğu ve günlük hayatta pek çok anlamda kolaylık sağlayan bu özellik, WhatsApp tarafından sonlandırılabiliyor. Peki platform, ne zaman bu yetkisini kullanmakta? İşte o sorunun kaynağına, bu yazımızda iniyoruz.

WhatsApp, çeşitli nedenlerle gruplarınızı kapatabilir

Toplu mesajlaşmanın önünü açan ve çok uzun süredir hayatımızda yer eden grupları, çeşitli yetkilerle yönetebiliyoruz. Kendi topluluğumuzu oluşturabildiğimiz gibi, orada yöneticilik faaliyetleri gerçekleştirme imkanı da elimize geçmekte. Bununla birlikte WhatsApp da, bazı durumlarda gruplarınıza müdahil olabiliyor. Ortaya çıkan bilgilere göre platformun kendine has bir denetim sistemi de bulunmakta.

Normal şartlarda uçtan uca şifreleme sistemi nedeniyle grup içerisindeki konuşmalarınız, aramalarınız ve medya paylaşımlarınız, sistem tarafından takip edilemiyor. Ancak bu durum geliştirici ekip için bir engel değil. Zira WhatsApp bünyesinde çalışan bir grup yazılımcı, bir çeşit makine öğrenmesi üzerinde çalışarak, grupların denetimini sağlayabilmekte. Geliştiriciler, gerçekleştirdikleri proje ile bozuk grup bilgilerini takip edebiliyorlar. Bu sayede içerisinde yer aldığınız toplulukları da sonlandırma şansına sahip olabilmekteler.

Yapay zeka ile denetimi sağlayan WhatsApp, kullanıcıların şikayetlerine göre de inisiyatif alabiliyor. Gelen raporları değerlendirebilen platform, otomatik olarak gruplara son verebilme yetkisine de sahip. Bununla birlikte kapatılan toplulukları, kullanıcıların görmesi ve takip etmesi de engelleniyor.

Buna ek olarak WhatsApp, kapattığı grupların ardından, müşteri desteği de sağlamakta. Kullanıcılar olası yanlış anlaşılmada, destek formu oluşturarak kurdukları toplulukları geri kazabiliyorlar. Ancak WhatsApp‘ın grup kurucularını da kalıcı olarak platformdan uzaklaştırma hakkına sahip olduğunu unutmamak gerek.

Bu tarz bir sıkıntı yaşamamak için, yasa dışı ibareleri grup bünyesinden uzak tutmak güvenli bir adım olacaktır. Ayrıca gruba dahil edilen kişileri de denetlemek mümkün. İlave olarak, eğer şüpheli bir grupta yer aldığınızı düşünüyorsanız, hemen raporlamanız da sizler için olumlu bir gelişme olacaktır.

WhatsApp‘ın grupları kontrol etmesi hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

KAYNAK: https://shiftdelete.net/whatsapp-ne-zaman-gruplari-sonlandiriyor

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.