Bir Twitter araştırması, Twitter algoritmasının sağcı partileri ve haber kuruluşlarını desteklediğini ortaya koydu

Twitter üzerine yapılan bir çalışmada Twitter algoritmasının sağcı siyasi partilerin ve sağ görüşe yakın haber kuruluşlarının tweetlerinin yayılımını kolaylaştırdığı görüldü. Nedeni henüz bilinmiyor.

Dün paylaşılan bir Twitter araştırması ve bu araştırma ile ilgili olarak şirket tarafından paylaşılan blog yazısı, platformun algoritmasının sağ eğilimli haber kuruluşları ile sağcı siyasi partileri destekleme eğiliminde olduğunu gösterdi. Bu haber, şirkete uzun süredir muhafazakar seçmenler tarafından atfedilen muhafazakarlık karşıtı olma iddialarının gerçek olmadığını ortaya koyuyor.

Twitter, 2016 yılında haber akışı algoritmasında bir değişikliğe giderek en son tweetin en üstte gösterildiği sıralamadan algoritma tarafından en iyi olduğu düşünülen tweetlerin önce gösterildiği bir düzene geçmişti. Araştırmaya göre sorun bu algoritmada. Zira Twitter’in algoritması içerikleri sürekli olarak kullanıcının eğilimlerine göre sıralamaya tabi tutuyor ve bu sıralama sonucu kişiselleşen haber akışları bazı türde haberleri ön plana çıkarırken, diğerlerinin geri planda kalmasına yol açıyor.

Yedi ülkeden (Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İspanya, İngiltere ve ABD) siyasi partilerin tweetlerinin incelendiği araştırmanın sonucunda, 7 ülkenin 6’sında algoritmanın sağcı partilerin tweetlerini daha kolay yaydıkları ve daha fazla kişiye ulaştırdıkları görüldü.

Öte yandan, araştırmacılar Trump ile ilintili olabilecek bir de açıklamada bulundular. Partiler yerine kişilerin hesapları incelendiğinde, tweetlerin daha fazla kişiye ulaşmasında parti üyeliğinin etkisinin olmadığı belirtildi.

Araştırmanın sonucu ayrıca, Twitter’da META (makine öğrenimi etiği, şeffaflık ve sorumluluk) olarak adlandırılan bölümün yöneticisi Rumman Chowdhury tarafından uzun bir tweet zinciri ile Twitter kullanıcılarına duyuruldu.

Algoritmanın sağ siyasi görüşe yakın haber kuruluşlarının paylaştıkları tweetler ile sağcı partilerin tweetlerini destekleyici yönü ortaya çıkarılırken, Chowdhury, araştırmacıların “ne” olduğunu açıklamak için harika bir iş ortaya koyduklarını, fakat işin “neden” kısmına gelindiğinde ise yanıtı bulmanın çok daha zor olduğunu söyleyerek; META’nın konu üzerine çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı.

Dolayısıyla Twitter’ın, algoritmasının neden sağ siyasi partileri ve haber kuruluşlarını destekler biçimde hareket ettiğini bilmediği söyleniyor.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.