YouTube, Öneri Algoritmaları İçin 5 Sık Sorulan Soruyu Yanıtlıyor

YouTube, platform yaklaşımınız için biraz daha yön sağlayabilecek arama ve keşif sistemleriyle ilgili bazı yaygın soruları yanıtlayarak , algoritmalarının her kullanıcı için hangi videoların öne çıkarılacağına nasıl karar verdiği konusunda biraz daha bilgi sağlamaya çalıştı.

Creator Insider kanalındaki yeni bir videoda YouTube’dan Rachel Alves, YouTube içerik oluşturucuları tarafından etiketlerin kullanımı, öneriler, algoritma güncellemeleri ve daha fazlasıyla ilgili beş soruyu ele alıyor.

Bu içgörülerin ne kadar değerli olduğu, kanalınızın özelliklerine göre olacaktır, ancak özet olarak:

YouTube’un tüm etkileşim metriklerini platform dışı ilişkilendiremeyebileceği düşünüldüğünde, videolarınızı YouTube dışında mı paylaşmalısınız?

Alves, içerik oluşturucuların videolarını YouTube dışında “kesinlikle” paylaşmaları gerektiğini çünkü bunun, doğrudan ilişkilendirmeden bağımsız olarak yalnızca izleyici etkinliğine dayalı olarak keşfetme şansınızı artırabileceğini söylüyor.

“Videolarınız sosyal medya gibi harici kaynaklardan daha fazla trafik alıyorsa, bu muhtemelen daha fazla izleyici tarafından keşfedilme potansiyelinizi artırıyor. Bir başka avantaj da, bu izleyicilerin izleme geçmişlerinde artık o videoya sahip olmalarıdır, bu nedenle gelecekte diğer videolarınızdan birinin önerilme olasılıkları daha yüksektir.”

İnsanlar neden 10-12 yıl önce yüklenen videolar için öneriler alıyor?

Alves, YouTube’un sisteminin, videonun ne zaman yayınlandığına bakılmaksızın, izleyicileri beğenebilecekleri videolarla eşleştirmek için tasarlandığını söylüyor. Bu, hala nispeten yüksek etkileşim gören daha eski videoların bile izleyicilerin ilgi alanlarına göre önerilmeye devam edeceği anlamına geliyor.

YouTube’un yeni içerik oluşturucuları öne çıkarmak için yeni bir yola ihtiyacı var

Alves, birçok izleyicinin bunu istediğini söylüyor ve YouTube’un yakın zamanda , her izleyicinin dışından daha fazla kanalı öne çıkarmak için ‘Sizin için Yeni’ sekmesini kullanıma sunduğunu belirtiyor .

Video etiketlerini uygularken, keşfi en üst düzeye çıkarmak için belirli etiketlere mi yoksa daha geniş eşleme konularına mı odaklanmalısınız?

YouTube'da Yeni

YouTube’un video etiketleri , içerik oluşturucuların içeriklerini belirli sorgularla hizalamaları için başka bir yol sağlar, ancak YouTube, etiketlerin önemli bir algoritma konusu olmadığını özellikle belirtir .

“ Etiketler, görüntüleyenlerin içeriğinizi bulmasına yardımcı olmak için videonuza ekleyebileceğiniz açıklayıcı anahtar kelimelerdir. Videonuzun başlığı, küçük resmi ve açıklaması, videonuzun keşfedilmesi için daha önemli meta veri parçalarıdır. Bu ana bilgiler, izleyicilerin hangi videoları izleyeceklerine karar vermelerine yardımcı oluyor.”

Alves bunu yineleyerek içerik oluşturuculara, izleyicilerin ne izleyeceklerini seçerken karar verdikleri öğelere, yani başlık, küçük resim ve açıklamaya odaklanmalarını tavsiye ediyor. Alves, içerik oluşturucuların, etiketleri optimize etmek yerine konularıyla ilgili diğer benzer videolar için neyin işe yaradığına odaklanmanın daha iyi olacağını söylüyor.

YouTube son zamanlarda algoritmasını değiştirdi mi?

Alves, YouTube’un algoritmalarında her zaman değişiklik yaptığını söylüyor, ancak yılın bu zamanında olası algoritma değişiklikleri hakkında çok daha fazla sorgu aldıklarını belirtiyor.

Alves, bunun muhtemelen ABD genelinde okula dönüşün neden olduğu izleyici davranışındaki büyük ölçekli değişikliklerden kaynaklandığını söylüyor. Öğrencilerin okula dönmesiyle bu, kanalların genellikle metriklerinde bir değişiklik gördüğü, hafta içi daha az görüntüleme, ancak hafta sonları daha yüksek etkinlik gördüğü anlamına gelir.

YouTube görüntüleme değişiklikleri

Bu, gerçekten değişim, dış yaşam tarzı değişimlerinin neden olduğu izleyici davranışına göre olduğunda, algoritmada bir şeylerin değişmiş gibi görünmesine neden olabilir.

Bu yeni genel bakışta oyunun kurallarını değiştiren bir içgörü yok, ancak YouTube’un sistemlerinin nasıl çalıştığı ve içeriğin uygulamada her bir kullanıcıya nasıl gösterildiği konusunda biraz daha bağlam sağlıyor.

Bu, bazı unsurları daha iyi anlamanıza ve bunları planlamanıza dahil etmenize yardımcı olabilir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.