Apple, Haritalar Uygulamasına Ukrayna Dokunuşu Yaptı; Kırım’ı Değiştirdi!

Apple’ın Ukrayna’nın işgalinden sonra Rusya’ya karşı sert duruşu, Kırım’daki siyasetini da etkilemeye başladı. Apple Haritalar’da Kırım, en azından Rusya dışındaki beşerler için, Ukrayna’ya ilişkin olarak görünüyor. Şirket daha evvel bir orta yol bulmaya çalışmıştı. Evvel bölgeyi kimseye ilişkin değil üzere göstermiş, 2019 yılında ise Rus kullanıcılara Kırım’ı Rus toprağı olarak göstermeye başlamıştı.

Rusya 2014’te Kırım’ı ilhak etti ve bu da yaygın milletlerarası kınama ve cezalara yol açtı. Birçok ülke hala Rusya’nın bölge üzerindeki denetimini tanımayı reddediyor ve öteki teknoloji firmaları mevzuyu farklı formlarda müzakere etmeye çalıştı. Örneğin Google Haritalar, Kırım’ı hiçbir millete ilişkin değilmiş üzere görüntülemeye devam ediyor.

Apple’ın kararı, Rusya’daki satışları durdurmasından ve Apple Hisse’yi sınırlayarak ve devlet dayanaklı Rus medya kuruluşları RT ve Sputnik’in uygulamalarını App Store’dan kaldırarak ülkedeki içeriği kısıtlamasından birkaç gün sonra geldi. Şirket Rusya kelam konusu olduğunda artık eskisi kadar uzlaşmacı olmaya istekli değil üzere görünüyor.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.