Snapchat’ten Rusya-Ukrayna savaşının yazgısını değiştirecek atak

Rusya-Ukrayna savaşında toplumsal medya platformlarının değeri günden günde daha fazla anlaşılır hale geldi. Meta, Twitter ve Google üzere şirketlerin yaptırımları sonrasında bir karar da Snapchat tarafından ısı haritası için alındı.

Daha evvel Rusya, Ukrayna ve Belarus’taki reklamları askıya aldığını duyuran Snapchat, artık de Snap Map (Snapchat ısı haritası) özelliğini Ukrayna için durduğunu söyledi. Bu karar sayesinde Rus askerlerinin yahut Rusya hükümetinin, Ukrayna’daki anlık video/fotoğrafları görmesi engellenecek.

Snapchat ısı haritası Ukrayna için kapatıldı

Snapchat, Ukrayna için ısı haritası özelliğini süreksiz olarak kapattığını açıkladı. Şirketin açıklamasına nazaran bu atak, Rusya’nın savaş sırasında Ukrayna’da anlık olarak paylaşılan imajları takip etmesinin önüne geçecek.

The Verge’in bildirdiği üzere toplumsal medya platformu, bu değişikliğin bir güvenlik tedbiri olarak sunulduğunu ve Snapchat’in Ukraynalılar tarafından itimatla kullanılabileceğini söyledi. Isı haritası özelliğinin kapatılması Rusya’nın istihbarat toplamasını engelleyebilir.

Ukraynalıların faaliyetlerini takip etmeyi zorlaştırmak için öteki şirketler de misal tedbirler almıştı. Örneğin Google ve Apple, Ukrayna’daki canlı trafik bilgilerini kapattı.

Snap ayrıyeten Rusya taarruzlarından sonra birtakım ek tedbirler de aldı. Daha evvel belirttiğimiz üzere, reklamların Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’da gösterilmesi savaş mühleti boyunca durduruldu.

Bilmeyenler için Snapchat ısı haritası (veya Snap Map), muhakkak bir alanda kaç kişinin paylaşım yaptığını gösterir. Bu kamuya açık datalar ekseriyetle manalı olmasa da, Rusya tarafından istihbarat toplamak için kullanılma potansiyeline sahip.

ABD’li şirketler Rus medyasını engelliyor

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş tüm dünyayı etkiliyor. Meta, Twitter, Google (YouTube) ve Microsoft üzere birçok büyük teknoloji platformları, Ukrayna işgalinin akabinde Rus devletine ilişkin medya kuruluşlarını yasakladı. Hatta Meta, yanlış bilgi akışını engellemek için Rus medyasına birinci olarak bölgesel, akabinde global çapta kısıtlamalar uygulayacağını duyurdu.

Snapchat ısı haritasının Ukrayna için kapatılması hakkındaki görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.