Türkiye’nin Sanal Hudutlarını Bayan Siber Uzmanlar Koruyacak

Türkiye’nin Turkcell’i, günümüzün stratejik bahis başlıklarından biri olan siber güvenlik alanında bayanların daha fazla rol alması emeliyle ‘Siber Güvenliğin Üstün Bayanları Programı’nı hayata geçiriyor. Geleceği Yazan Bayanlar projesi kapsamında; siber güvenlik ekosistemindeki gelişim seyahatlerine rehberlik edecek programa ülke çapında siber güvenliğe ilgi duyan tüm bayanlar 31 Mart tarihine kadar, Geleceği Yazanlar Platformu üzerinden müracaat yapabilecek.

Ali İstek Esmen: “Yeni projemiz, bayanların siber güvenlik ekosistemine kazandırılmasına katkı sunacak”

Siber Güvenliğin Üstün Bayanları Programı’nın sağlayacağı katkılar hakkında açıklamada bulunan Turkcell İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali İstek Esmen, şunları söyledi: “Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, birçok yeni eserin hayatımızda yer almasını sağladı ve her eser, bilgi güvenliği konusunu gündeme getirdi. Siber güvenlik alanında bilgi güvenliği ihlalleri, internetteki ziyanlı içerikler yahut toplumsal mühendislik hücumları üzere kritik gündemlerle her gün karşı karşıya kalıyoruz. Tüm bunlar toplumsal farkındalık ve yetişmiş insan kaynağı muhtaçlığını da beraberinde getiriyor. Tam da bu noktada güvenlik konusuna dikkat çekmek, her paydaşın izini bıraktığı bir eser ve Türkiye’nin dört bir yanındaki insanların hayatlarına dokunması ismine Siber Güvenliğin Muhteşem Bayanları Programı’nı hayata geçiriyoruz. Biz Turkcell olarak mesleğin sabit ve uzak bir amaç değil, daima bir gelişim seyahati olduğuna inanıyoruz. Bayanların yetkinliklerini keşfedebilmeleri ve kendi mesleklerini oluşturmalarına katkıda bulunmayı amaçlayarak hem bu alanda istihdamı artırmak hem de Türkiye’nin sanal hudutlarının korunması ismine daha fazla yer almalarını hedefliyoruz. Yeni projemiz, bir yandan tüm iş süreçlerimizin odağına aldığımız sürdürülebilirlik prensiplerimizi desteklerken, öteki yandan bayanların siber güvenlik ekosistemine kazandırılmasına da değerli ölçüde katkı sunacak.”

Programa iştirakte yaş sonu yok

Siber Güvenliğin Üstün Bayanları Programı’na iştirak için yaş sonu bulunmuyor. Programa başvurmak için tek ön şart, Turkcell’in oluşturduğu Geleceği Yazanlar Platformu’nda, Siber Güvenliğe Giriş Eğitimi’ni başarılı biçimde tamamlamak olacak. Eğitimin akabinde genel yetenek ve teknik test sonrasında seçilen 80 aday, bootcamp programına tabi tutulacak. Bootcamp programında ise öğrenilen her bilginin deneyimlendiği lokal ağ sızma testleri, yetki yükseltme çalışmaları, taşınabilir uygulama sızma testleri ve kablosuz ağ sızma testi çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu sayede bilgiler, gerçek senaryolarla desteklenmiş olacak.

Bootcamp sürecinde gerçekleştirilecek bir başka çalışma da her adayın müellif olarak yer alacağı siber güvenlik cep kitabı olacak. Bayan iştirakçiler, Turkcell’in siber güvenlik mentorları eşliğinde yazılarını yazarak eğitim sürecini tamamlayacak. Ayrıyeten her iştirakçi, yaşadığı kentteki STK, üniversite ve ilgili topluluklarda kitabın içeriğini tanıtarak toplumsal farkındalığa katkı sağlayacak. Programı yürüten Turkcell Akademi’nin yayınlayacağı birinci kitap olmasının ötesinde teknoloji alanında kıymetli bir eser de kazandırılmış olacak.

Programla ilgili müracaat ve detaylı bilgiye https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/superkadinlar adresinden ulaşılabiliyor.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.