Twitter, Rusya’daki Sansüre Karşı Yeni Tor Tahlilini Devreye Aldı

Rusya’daki toplumsal ağ yasağını atlamak için Twitter, kolay bir tahlil geliştirdi. Toplumsal ağ devi, Rusya’daki kullanıcıların Twitter’a bağlanırken yasağı delmelerini otomatik olarak sağlayacak bir servisi hizmete almaya hazırlanıyor. Firmanın sunmakta olduğu Tor servisi sayesinde Twitter bir ülkede yasaklı olsa bile, kullanıcılar bu yasağı atlayarak Twitter’ı kullanmaya devam edebiliyorlar. Tor servisinin anonim olması, kullanıcıların hükümet tarafından takip de edilemeyecekleri manasına da geliyor.

Yeni platform, Twitter’ın “harikulâde üretim ihtiyaçlarını” karşılamak üzere özelleştirilmiş bir Enterprise Onion Toolkit (EOTK) sürümüne dayanıyor. Hizmete girmesinin de Rusya’nın toplumsal medya yasağının gelmesi ile birebir periyoda rastlaması, emelinin öncelikle Rusya’daki internet kullanıcılarına her türlü habere sansürsüz erişim sağlamak olduğuna işaret ediliyor.

Platform yalnızca Rusya’daki değil, yeniden sansürün kelam konusu olduğu Çin, İran ve Kuzey Kore’deki kullanıcıların da hizmetine sunulmuş durumda.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.