Rusya’da Şimdi de Instagram Yasaklanmak Üzere!

11 Mart sabahında Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, tüm dünyada yeni bir tartışma başlatan karara imza atmıştı. Şirket, Instagram ve Facebook platformlarında Rus askerlerine ve önderine yönelik nefret telaffuzlarına müsaade vereceğini resmen duyurmuştu. Bu müsaade, ‘Rus işgalcilere ölüm!’ üzere telaffuzlara hiçbir halde müdahale edilmeyeceği manasına geliyordu.

Rusya, bu bahiste saatlerdir süren sessizliğini en sonunda bozdu. Rus savcılar, medyanın savaşla ilgili nefret söylemi siyasetlerini gevşettiği tarafındaki haberlerin akabinde Instagram’a erişimin engellenmesini talep etti. Rusya Başsavcılığı, Meta için alınması gereken tedbiri bildirdi.

Meta, ‘aşırılıkçı bir örgüt’ olarak tanınabilir

Yapılan açıklamada, Meta’yı “aşırılıkçı bir örgüt olarak tanımak ve Rusya topraklarında faaliyetlerini yasaklamak” için harekete geçildiği ve platformun “şiddet eşliğinde kitlesel ayaklanmaları” kışkırtmak için kullanıldığını belirtildi. Gelen öbür haberlere nazaran kimi Rus bölge yöneticileri de Instagram hesaplarını kaldırdı.

Rusya Başsavcılığı’nın yanı sıra Duma’nın Bilgi Siyaseti Komitesi lideri Alexander Khinshtein’in de Meta’nın kararının gerçek çıkması durumunda Instagram’ın yasaklanması davetinde bulunduğu bildirildi. Rusya’nın RTÜK’ü Roskomnadzor da Meta’dan haberleri mümkün olan en kısa müddette onaylamasını ya da reddetmesini isteyen bir bildiri yayımladı.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.