Rusya’dan Instagram kararı! WhatsApp da tehlikede

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İrtibat Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Facebook ve Twitter’ı yasaklamıştı. Facebook ile Instagram ve WhatsApp’ın da çatı şirketi olan Meta, bu hafta ülkelerde nefret söylemi siyasetinde değişikliğe giderek Rus askerlerine yönelik şiddet davetlerine müsaade verme kararı aldı.

Meta bu kararı nedeniyle “aşırılıkçı” tenkitlerine maruz kalırken, Rus Hükümeti’nin yansısı gecikmedi. Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İrtibat Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Rusya Federasyonu Başsavcılığı’nın talebi üzerine ülkede Instagram uygulamasına erişim pürüzü getirilmesine karar verildi.

Instagram’ın Ruslara şiddet davetine müsaade verdiği vurgulandı

Roskomnadzor resmi web sayfasında yaptığı paylaşımda Meta Bağlantı Yöneticisi Andy Stone’un Ruslara yönelik şiddet davetlerine müsaade vereceklerini açıkladığını hatırlattı. Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İrtibat Denetleme Kurumu, erişim pürüzü kararını şu tabirlerle duyurdu:

Instagram, askeri işçi de dahil olmak üzere Rusya Federasyonu vatandaşlarına karşı şiddet davetleri içeren gereçleri dağıtıyor. Rusya Federasyonu Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda, Rusya Federasyonu’nda Instagram’a (Meta Platforms, Inc.’e ait) erişim sonlandırılmıştır

Rusya’nın yeni kararıyla birlikte Meta’ya bağlı iki toplumsal medya platformu: Instagram ve Facebook’a erişim kısıtlandı. Dünya genelinde aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp’a ise hala ülkede erişilebiliyor. Lakin Meta ile Rus Hükümeti ortasındaki kriz devam ederse, WhatsApp’ın da yasaklanabileceği varsayım ediliyor.

Öte yandan Ruslar yalnızca Instagram ve Facebook’a değil, Netflix ve Prime Video’ya da erişemiyor. Zira Netflix geçtiğimiz günlerde “Mevcut durumlar nedeniyle, hizmetimizi askıya aldık” kelamlarıyla Rusya’da faaliyet göstermeyi durdurduğunu açıkladı. Birebir kararı Amazon, Prime Görüntü için de aldı.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.