YouTube, Rusya Destekli Yayınları Tüm Dünya’da Yasakladığını Duyurdu!

YouTube, siyasetlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya hükümeti tarafından finanse edilen medyaya yönelik yasağını dünya çapında uygulanacak halde genişletiyor. Böylelikle Avrupa ülkelerinde uygulanan yasak, tüm dünyaya yayılmış olacak.

Şirket, “Topluluk Yönergelerimiz, belgelenmiş şiddet olaylarını inkar eden yahut değersizleştiren içeriği yasaklıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili, bu politikayı ihlal eden içeriği kaldırıyoruz” diyor.

Bugüne kadar YouTube, bir dizi politikayı ihlal ettiği için 1.000’den fazla kanalı ve 15.000’den fazla görüntüyü sisteminden kaldırmıştı. Ayrıyeten Rusya’daki tüm YouTube reklamlarını duraklatmıştı. Şimdiyse,  bunu Rus yayınlarının para kazanmanın tüm yollarını kapsayacak biçimde genişletmiş durumda.

Rusya ile toplumsal medya ortasında devam eden çatışmada son atılım Rusya’dan gelmişti ve irtibat düzenleyicisi, Instagram’a kısıtlama getirmişti. Çabucak öncesindeyse Facebook, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık olarak kullanıcıların şiddet daveti yapmasını yasaklayan bir kuralı süreksiz olarak değiştirdiğini duyurmuştu. Böylelikle Ukrayna, Polonya ve Rusya’daki insanların “Ukrayna işgali bağlamında Rus hükümetine ve Rus askerlerine karşı şiddet daveti yapılmasının” önü açılmıştı.

Android içinse Google, Ukraynalıları hava ataklarına karşı uyaracak yeni bir ikaz sistemini devreye aldığını açıklamıştı.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.