ABD , Ukrayna Konusunda TikTok Fenomenleri ile Görüştü

Rusya’nın 24 Şubat günü Ukrayna topraklarına askeri operasyon başlatması, uzun müddettir devam eden tansiyonun tavan yapmasını ve tarihe geçecek bir savaşın başlamasını sağlamıştı. Bunun akabinde da tüm dünyanın gündemi bu savaş olmuştu.

Gitgide dijital ortamlara kayan bir dünyada yaşamamız da savaş Ukrayna topraklarında devam ederken, toplumsal medya platformlarının kriz için değerli yerler hâline gelmesine neden olmuştu. Dünyanın en tanınan toplumsal medya uygulaması TikTok da -dezenformasyon olmadığı sürece-bunlardan birisi; zira birçok insan savaş hakkında bilgi almak için bu mecrayı kullanıyor. Artık ise gelen haberler, ABD hükümetinin bu bahiste bir adım attığını gösterdi.

Beyaz Saray, TikTok fenomenleriyle görüştü

The Washington Post’a nazaran Beyaz Saray, geçtiğimiz günlerde milyonlarca insan tarafından takip edilen 30 TikTok fenomenine bir Zoom görüşmesi vasıtasıyla Ukrayna ile ilgili brifing verdi. Haberde, görüşmenin Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki ve Ulusal Güvenlik Kurulu danışmanı Matt Miller tarafından yürütüldüğü tabir edildi. Ayrıyeten ikilinin içerik üreticilerine ABD’nin bölgedeki stratejik amaçlarından bahsettiği ve soruları yanıtladığı da gelen açıklamalar ortasında yer aldı.

Birçok TikTok fenomeni, görüşmenin yanlış bilgileri önlemek için kıymetli olduğunun altını çizerek takipçilerine brifing ve Ukrayna’daki durum hakkında bilgi sağladı. 21 yaşındaki tanınan içerik üreticisi Kahlil Greene de yaptığı açıklamalarda, Biden idaresinin bu türlü bir atak yapmasının hakikat ve varsayım edilebilir olduğunu; zira kendi kuşağının savaş hakkında bilgi almak için TikTok’u tercih ettiğini kaydetti.

Lakin görüşmeden pek de hoşnut olmayan fenomenler de vardı. Ukrayna doğumlu gazeteci ve TikTok içerik üreticisi Jules Suzdaltsev; yetkililerin güç sorulardan kaçındığını, brifingin genel olarak ‘yumuşak’ tonda geçtiğini söz etti. Suzdaltsev bu yüzden görüşmenin ‘anaokuluna yapılan bir açıklama’ üzere hissettirdiğini kelamlarına ekledi.

TikTok’un dünyanın en tanınan toplumsal medya platformu olmasının savaş için kritik değer taşıdığını söylemek yanlış olmaz. Zira milyonlarca insan, Ukrayna’da yaşayan insanların sığınaklardan paylaştığı görüntüler üzere kriz hakkındaki birçok gerçek vakitli içeriğe ulaşabiliyor. Gençlerin klasik medya kuruluşlarından çok bu stil mecralardan bilgi almayı tercih etmesi de Biden idaresinin bu atağının insanlara ulaşmak için epeyce olağan bir hareket olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.