Rusya’nın Instagram yasağı kararına Facebook’tan sert cevap!

Rusya, Ukrayna işgali sonrası Facebook platformunu taraflı olduğu gerekçesiyle kapatma kararı aldı. Lakin Rusya yaptırımları Instagram yasağı ile devam etti. Yeni ismiyle Meta kümesi ise hem Facebook hem de Instagram için kapatma kararı alan Rusya ve Putin’e sert cevap verdi.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası özel bir takım kuran ve Rusya medyasının paylaşımlarını etiketleyen Facebook, Rusya’nın reaksiyonunu çekti. Putin’in talimatıyla kapatılan Facebook’u Rusya “aşırılıkçı örgüt” ilan etti.

Facebook’tan Rusya Instagram yasağı sonrası sert Putin eleştirisi

Rusya, Ukrayna işgalinin birinci gününden itibaren Nato ülkeleri başta olmak üzere batı dünyasının reaksiyonunu çekti. Birinci günlerde kınama olarak karşımıza çıkan reaksiyonlar gerisi gerisine alınan ambargo kararları ile önemli bir düzeye ulaştı.

Meta COO’su yani Operasyonlardan Sorumlu Müdürü Sheryl Sandberg, bu hafta verdiği bir röportajda Rusya’nın Facebook kapatma ve Instagram yasağı kararının altında Facebook’u tehdit olarak görmesinin yattığı savında.

Bu manada Sandberg bahis ile alakalı, Rusya ve Putin’i kızdıracak bir yorum yaptı. Sandberg, “Sosyal medya diktatörler için makus, bu yüzden Putin bizi devirdi” dedi.

Meta’nın bu açıklaması şu an için Rusya2dan bir reaksiyon almadı. Lakin ABD medyasına nazaran bu açıklama epeyce samimiyetsiz. Bilhassa Facebook platformu her ne kadar diktatörleri de rahatsız etse de, onlara hizmet eden algoritmalara da sahip.

Buna nazaran Facebook daha evvel birçok otokrat ülkede muhalif sesleri, paylaşımları ve kümeleri sansürleyen bir algoritmaya sahip. Her ne kadar Facebook bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu savunsa da Meta’nın bu manada sabıkası hayli kabarık. Tekrar Trump’un lider seçildiği ABD seçimlerinde de Facebook üzerinden yapılan manipülasyonlar hala akıllarda.

Rusya-Ukrayna savaşı ve alınan yaptırım kararları

Rusya, Ukrayna ile uzun müddettir yaşadığı sürtüşme sonrası 24 Şubat 2022‘de sabah saat 6 sularında Ukrayna topraklarını işgal etmeye başladı. Tüm dünya Rusya’nın yalnızca Ukrayna’nın Kuzey doğusunda yer alan Donbass bölgesine gireceği kestirim ediyordu. Bu bölgede bağımsızlığını ilan eden ve Rusya’nın tanıdığı Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni korumak ismine başlayan operasyon daha sonradan Ukrayna’nın başşehri Kiev yakınlarına kadar genişledi.

Dünyada birçok ülkenin ambargo uygulamaya başladığı Rusya’yı batı dünyası Swift üzere değerli finansal sistemlerden de çıkardı. Rus atletlere, sanatkarlara hatta çoka kaçarak Rus sanat yapıtlarına kadar uzanan bu yasaklama teşebbüsü, artarak devam ediyor. Rusya ise tüm sert yaptırım kararlarına rağmen işgal ettiği bölgelerden çekilmiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.