‘Bedavaya YouTube Premium’ Hizmeti Veren Vanced Kapanıyor

Yıllardır Google’ın YouTube uygulamasına ‘korsan’ alternatif olarak kullanılan Vanced, bugün kullanıcılarının ziyadesiyle üzüleceği bir haberle gündeme geldi. Tanınan uygulamanın Twitter hesabından yapılan paylaşımda uygulamanın artık geliştirilmeye devam edilmeyeceği duyuruldu. Uygulamanın indirme temasının da önümüzdeki günlerde internet sitelerinden kaldırılacağı açıklandı.

Vanced, yaptıkları bu ani duyurunun nedeniniyse ‘yasal sebepler’ olarak gösterdi. Uygulamanın gerisindeki takım, The Verge’e yaptıkları açıklamada Google’ın kendilerine uygulamayı geliştirmeyi ve dağıtmalarını durdurmaya zorlayan bir mektup gönderdiğini tabir etti. O mektupta gruptan YouTube’la ilgili tüm referansların kaldırılması, logonun değiştirilmesi ve YouTube eserlerine yönelik tüm kontakların kaldırılması üzere taleplerde bulunulduğu belirtildi.

Vanced, yüklü olan telefonlarda kullanılmaya devam edebilecek:

Yıllardır faaliyet gösteren Vanced uygulaması, bilhassa YouTube izlemek isteyenler için Premium satın almaya gerek kalmadan reklamsız görüntü izleme özelliğiyle tanınıyordu. Bununla birlikte resmi YouTube uygulamasında olmayan özelleştirme seçenekleri de Vanced’in YouTube’a tercih edilmesini sağlıyordu.

Artık indirmeye ve geliştirilmeye açık olmayacak olan Vanced, uygulamanın şu anda yüklü olduğu telefonlarda çalışmaya devam edecek. Ancak uygulamaya bugünden itibaren rastgele bir yeni özellik ya da güncelleme gelmeyecek.

Vanced, YouTube’un üçüncü taraf uygulamalarla olan savaşında son kurban oldu. Google, bundan evvel son olarak iki tanınan Discord müzik botu Rythm ve Groovy’nin faaliyetlerini engellemişti. Bu iki uygulama da Google’ın reklamlarını aşarak reklamsız müzik tecrübesi sunuyordu.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.