Facebook’tan Ruslara Nefret Söylemi Açıklamasında Geri Adım

Neredeyse üç haftadır devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, aklınıza gelebilecek her alanda yıkıcı tesirler yaratmış durumda. Hayatını kaybeden siviller, vurulan kentler ve savaştan kaçmak için meskenlerini terk eden insanların yanında; her iki ülkenin de iktisadı büyük darbe almış durumda.

Fakat bu savaşın bir başka tartışmalı yanı da, dünya devi şirketlerden spor dünyasına, üniversitelerden orkestralara ‘Ruslara yaptırım’ açıklamaları oldu. Ekonomik olarak Rusya’yı yıpratmak için atılan adımların yanında, Münih Filarmoni Orkestrası’nda Rus bir orkestra şefinin misyondan alınması üzere kararlar, dünya genelinde Rus halkına yönelik nefreti beslediği ve ırkçılığa evrildiği sebebiyle eleştirildi. Bu cins adımlardan birini de geçtiğimiz hafta Facebook atmıştı.

Putin ve Rus birliklerine yönelik nefret telaffuzuna müsaade verilmesinde, gelen yansılardan sonra geri adım atıldı

Facebook ve Instagram ismine çatı şirket Meta tarafından birkaç gün evvel yapılan şok eden bir açıklamada “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir sonucu olarak, ‘Rus işgalcilere ölüm’ üzere şiddet içeren konuşmalar üzere olağanda kurallarımızı ihlal edecek siyasi söz biçimlerine süreksiz olarak müsaade verdik.” tabirlerine yer verilmiş; nefret telaffuzuna göz yumulacağı açıkça belirtilmişti.

Bugün ise şirketten gelen bir öbür açıklama, büyük bir geri vites olarak yorumlandı. Meta Global İlgiler Lideri Nick Clegg, husus hakkında yaptığı açıklamada hem Ruslara hem de ‘bir devlet liderinin öldürülmesine‘ yönelik nefret telaffuzlarını desteklemediklerini; bu bahse açıklık getirmek için de topluluk kılavuzlarını güncellemeye gideceklerini belirtti.

Açıklamasında Clegg, “Meta Rusofobiye karşı duruyor” diyerek “Platformumuzda Ruslara yönelik soykırım, etnik paklık yahut rastgele bir ayrımcılık, taciz yahut şiddet davetlerine toleransımız yok.” sözlerini kullandı. Yaşanan tüm bu gelişmeler ve nefret telaffuzunun hür bırakılması sonrası Rusya Instagram’a erişimi engellemiş; milyonlarca kullanıcının platformlara erişimi yasaklanmıştı.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.