Rusya, Fenomenleri Kullanarak TikTok’u Fethetmeye Çalışıyor

Beyaz Saray, TikTok‘ta Ukrayna tartışmasını yönlendirmeye çalışan tek kişi değil. Vice News, Putin hükümetinin Rus TikTok fenomenlerine işgali öven görüntüleri paylaşmak için ödeme yaptığını söylüyor. Habere göre bir Telegram kanalındaki anonim bir operatör, içerik oluşturuculara neyi ne vakit yayınlayacaklarını, hangi maksatlara ulaşmaları gerektiğini söylüyor ve öbür formlarda içeriklerini belirliyor.

Kampanyanın ardında kimin olduğu belirli değil, lakin operatörün bir gazeteci olduğu düşünülüyor. TikTok’un Rusya’dan gelen yeni görüntüleri yasaklaması görünüşe nazaran bir mani oluşturmuyor; kanal yöneticisi, fenomenlere yasağı nasıl atlatacaklarını anlatan talimatlar gönderiyor ve en azından birtakım içerik üreticileri, yasak yürürlüğe girdikten sonra da görüntülerini yayınlamayı başarıyor.

TikTok, Kremlin yanlısı kampanya hakkında yorum yapmadı fakat Vice’a Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını çevreleyen “ortaya çıkan tehditleri” ve “zararlı yanlış bilgileri” tespit etme konusundaki genel gayretlerinden bahsetti.

Rus hükümetinin bu TikTok gayretine dahil olup olmadığı muhakkak olmasa da, ülkenin Ukrayna hakkındaki çevrimiçi anlatıyı denetim etmeye çalıştığına dair kıymetli ipuçları var. Instagram üzere toplumsal ağlar engellendi, büyükelçilik hesapları aracılığıyla yanlış bilgiler yayınlandı ve savaşla ilgili resmi duruşla çelişen medya raporları hata haline getirildi.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.