Twitter’dan Olumsuz Oy özelliği: Savaş sansürü mü uyguluyor?

Toplumsal medya platformu Twitter, kullanıcı güvenliğini sağlamak ismine “Olumsuz Oy” özelliğini getirdi. Bu özellik, daha evvel yalnızca beğenme butonu olan platform, için bir yenilik değil. Zira platform, tıpkı özelliği daha evvel ABD seçim vaktinde da getirmişti. Şu anda ise Rusya – Ukrayna savaşından kaynaklı geldiği düşünülen Olumsuz Oy, kimi kullanıcılar tarafından olumlu karşılanırken kimileri tarafından ise olumsuz karşılanıyor.

Tweetlere Olumsuz Oy seçeneği gelmesi kimi hesapları etkin toplumsal medya kullanımı konusunda geri plana atarke kimilerini ise Olumsuz Oy almamak ismine daha dikkatli bir kullanım konusunda yönlendirebilir. Pekala Twitter Olumsuz Oy özelliği ne işe fayda ve nasıl kullanılır? Haberin detaylarına daima birlikte göz atalım.

Twitter Olumsuz Oy sayesinde kullanıcılar daha dikkatli olacak

Toplumsal medya platformu Twitter, yeni Olumsuz Oy seçeneği sayesinde rahatsız edici içerikler paylaşan kullanıcılarını tespit edecek. Tespit ettiği kullanıcıların inceledikten sonra alakasız cevaplar ve rahatsız edici içerikler işaretleyecek. Olumsuz oy alan tweetler, başka kullanıcılar ve tweet müellifiyle paylaşılmayacak.

Kimi Twitter kullanıcıları, bu işlevden sonra toplumsal medyanın klâsik medya ile bir farkının olduğunu, bu şekil sansürlerin ise hakikat olmadığını belirtti. Twitter’a nazaran ise bunun nedeni şu halde açıklandı: “Geri bildirimler, kullanıcılarına daha yüksek kaliteli içerikleri ön plana çıkarmaya yardımcı olacak.”

Siz okuyucularımız bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce toplumsal medya platformu bu sansürü uygulamakta haklı mı yoksa niyet özgürlüğünü kısıtlıyor mu? Fikirlerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.