Tesla, araç kazalarını YouTube’a yükleyen çalışanını kovdu

Elektrikli araba üreticisi Tesla, FSD kazalarını paylaştığı için işten çıkardığı eski çalışanı üzerinden eleştiriliyor. Tesla FSD’nin (Tam Otonom Sürüş Sistemi) yaptığı kazaları YouTube kanalında paylaşan çalışan, bu yılın Şubat ayında araba üreticisinden kovuldu.

Eski Tesla mühendisi John Bernal YouTube kanalına yüklediği görüntüde, Full Self Driving Beta’nın (FSD Beta) kimi demo sürüşlerini paylaştı. Görüntü, Tesla’nın meşhur otomatik pilot sisteminin olması gerektiği üzere çalışmadığını ortaya çıkardı.

Tesla, FSD kazalarını deşifre eden çalışanını işten attı

AI Addict isimli bir kanalın sahibi olan John Bernal, geçtiğimiz birkaç ay içinde Silikon Vadisi bölgesinde faaliyet gösteren Tesla FSD çalışmalarını kaydetti. Görüntülerin kimi kısımlarında otopilotun yanlış çalıştığı, örneğin sokaklardaki öğelere çarptığı fark edildi. Bu yanılgıların YouTube’da paylaşılması Tesla’nın güzeline gitmemiş üzere gözüküyor.

Elektrikli araba devi, toplumsal medya fenomenlerin ve FSD Beta’ya kayıtlı şoförlerin tecrübelerini paylaşmaya teşvik ediyor, lakin hizmet arızalarının yayınlanmasından pek hoşlanmıyor. Şirket, son itirazını eski mühendisi John Bernal için yaptı.

YouTube’da yayınlanan içeriğin şirket siyasetlerini ihlal ettiğini argüman eden Tesla, ayrıyeten rastgele bir ikaz almamış olmasına karşın şoförün FSD Beta testlerine erişimini kesti.

“Otopilot takımımdan bir yönetici, gelecekte FSD Beta’yı içeren rastgele bir olumsuz yahut eleştirel içerik yayınlamaktan beni caydırmaya çalıştı. Benimle bir görüntü konferans yaptılar lakin hiçbir şeyi yazılı olarak vermediler.”

Tesla FSD Beta, Tesla araçlarının sadece navigasyon yazılımına pozisyon girerek hem otoyollarda hem de kent içinde gezinmelerine imkan tanıyor, lakin her vakit şoför kontrolü gerektirdiğinden ötürü hala 2. düzey şoför yardımı olarak kabul ediliyor.

Ortaya atılan tüm bu argümanlar hakkında Tesla’nın şimdi resmi olarak yorum yapmadığını belirtelim. Ayrıyeten halihazırda ABD tarafından araştırılmakta olan birkaç Tesla otopilot kazası olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Pekala ya siz Tesla FSD kazaları paylaşan çalışanın kovulması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.