Tesla, Bir Çalışanını ‘YouTube’ Yüzünden Kovdu

Elektrik motorlu arabalarda kesimde ihtilal başlatan Tesla, gündeme düşecek bir işe imza attı. Bir müddettir şirket bünyesinde Tesla’nın otopolit çalışmalarını test eden ve “AI Addict” isimli bir de YouTube kanalının sahibi olan Jon Bernal, işten atıldı. Tesla’nın bu türlü bir karar almasının nedeni, YouTube’a yüklenen videolardı.

Jon Bernal, YouTube’da bir yıldır paylaşımlar yapıyor, Tesla’nın otopilotuyla ilgili ayrıntıları tüketicilerle buluşturuyordu. Sanıyoruz ki Tesla da bunun farkındaydı. Lakin sistemin kusurlarının gözler önüne serilmesi, Tesla’yı rahatsız etmiş üzere görünüyor. Çünkü Jon Bernal, yaklaşık 1 ay evvel paylaştığı bir görüntüde sahip olduğu Tesla’nın otonom sürüş sistemi etkinken çok da büyük olmayan bir trafik kazası geçirmişti.

Tesla Bernal’ın otonom sürüş sistem erişimini de engelledi

Tesla, Jon Bernal’ı işten atmakla yetinmedi. Şirket, Bernal’ın sahip olduğu Model 3‘ün otonom sürüş sistemini de iptal etti. Bernal, FSD Beta olarak isimlendirilen otonom sürüş sisteminden yoksun kalmış oldu. Neyse ki eski Tesla çalışanı, bu sistem için rastgele bir ödeme yapmamıştı. Tesla, aracın satıldığı devir 8000 dolar fiyat karşılığında satılan otonom sürüş sistemini Bernal’a fiyatsız vermişti.

Tesla cephesinden bahisle ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Lakin mevzuyla ilgili kimi argümanlar var. Verdiği bir röportajda bu soruna değinen Jon Bernal, yöneticilerin kendisini uyardığını ve kelam konusu paylaşımların şirket siyasetine karşıt olduğunu söylediklerini söz etti. Lakin Bernal’a nazaran bu hakikat değil. Çünkü kelam konusu YouTube kanalında Tesla’nın FSD Beta sistemindeki saklı özellikler değil, tüketicilerin deneyimlenebildiği özellikler yer alıyordu…

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.