Instagram, Aile Merkezi Özelliğini Kullanıma Sundu

Dünyanın en tanınan fotoğraf ve kısa görüntü paylaşım platformu Instagram, epey değerli bir açıklama yaptı. Instagram’ın bir numaralı ismi Adam Mosseri tarafından yapılan açıklamalarda, platforma “Aile Merkezi” isimli bir özelliğin eklendiği söz edildi. Pekala bugün prestijiyle ABD’de kullanıma sunulan, önümüzdeki periyotlarda tüm kullanıcılara ulaşacak bu özellik, tam olarak ne işe yarıyor?

Aslına bakacak olursak Instagram, bir müddettir ergenlik devrinde olan gençler ile çocukların inançlı bir biçimde Instagram kullanabilmeleri için çalışıyor. İşte bugün kullanıma sunulan Aile Merkezi özelliği de tam olarak bu hedefin bir kesimi. Ebeveynler, Aile Merkezi özelliği sayesinde çocukları üzerinde geniş kapsamlı kontrol imkanı yakalayacaklar. Instagram’a nazaran yeni özellik, çocukların korunabilmesi için atılmış olan adımlardan sadece bir tanesi ve bunların devamı gelecek.

Instagram Aile Merkezi tam olarak ne işe yarayacak?

Instagram’ın ABD’de kullanıma sunulan yeni özelliği, ebeveynlere hem eğitim imkanı tanıyacak hem de çocuklar üzerinde yeni bir kontrol sistemi kuracak. Yani bir anne, Instagram Aile Merkezi kısmına girdiğinde çocuğunu toplumsal medyanın risklerinden nasıl koruyabileceğine dair makalelerle karşılaşacak. Böylece çocukların toplumsal medya kontrolü, şuurlu bir formda sağlanmış olacak.

Aile Merkezi özelliğinin kullanılabilmesi için çocuk ile ebeveynin hesapları ortasında bir onaylama yapılması gerekecek. Çocuğun hesabından verilen onay, ebeveyne kimi imkanlar sunacak. Örneğin bir anne; bu özellik sayesinde çocuğunun günde kaç saat Instagram kullandığını görüp, sınırlama getirebilecek. Ayrıyeten şikayet edilen kullanıcıların listesi de ebeveynler tarafından görüntülenebilecek. Tüm bunlara ek olarak çocuğun takip ve takipçi listeleri de ebeveynlerin bilgisine sunulacak.

Instagram Aile Merkezi’nin sunduğu özellikler şöyle görünecek

Aile Merkezi bahsiyle ilgili açıklamalarında Aile Merkezi için bir takvim paylaşılmadı. Yani bu özelliğin dünya geneline ne vakit yayılacağı muhakkak değil. Ayrıyeten şu an için sırf taşınabilir uygulama üzerinden erişilebilen Aile Merkezi’nin ilerleyen periyotlarda masaüstü uygulama ve web sürümlerde de erişilebilir olacağını belirtelim.

Ebeveyn kontrolü VR’a da gelecek

Adam Mosseri imzalı blog gönderisinde, Quest serisi sanal gerçeklik ekipmanlarına ait de açıklamalar bulunuyor. Bu açıklamalara baktığımızda, sanal gerçeklik ekipmanlarına mayıs ayında bir güncelleme geleceğini ve bu güncelleme ile çocukların sanal dünyada da korunacağını görüyoruz.

Ebeveynler, sahip olacakları yetkiler sayesinde sanal gerçeklik ekipmanlarını çocukları için erişilemez hale getirebilecekler. Ayrıyeten çocuklar için filtre sistemi de sanal gerçeklik ekipmanlarına gelecek. Bu sayede bir konuttaki çocuk, sanal gerçeklik dünyasında her istediğine ulaşamayacak.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.