Rusya’da ‘Çakma Instagram’ Geliştirildi: Rossgram

Ukrayna’yı işgaliyle birlikte Rusya, tüm Batı dünyasından ağır yaptırımlarla karşılaştı. Rus halkını da adeta dünyadan soyutlayan bu yaptırımlar sürerken ise Rusya, ‘İşgalcilere ölüm’ üzere paylaşımlara müsaade vereceği ortaya çıkan (açıklamayla geri adım atıldı) Meta’ya yönelik karşı hareketegeçmişti. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Instagram, Rusya’da yasaklanmıştı.

Rusya’da Instagram’ın yasaklanmasıyla büyük bir alternatif platform boşluğu oluşmuşken, o alternatif uygulama geldi. Bu uygulamanın Rus geliştiriciler tarafından geliştirilen ‘Rossgram’ olacağı açıklandı. Uygulamanın renk sisteminin de Instagram’a ziyadesiyle benzeyeceği görüldü.

Uygulamanın nasıl gözükeceği bilinmiyor, lakin logosu ipucu veriyor:

Rossgram logosu

Uygulamanın halka bağlar sorumlusu Alexander Zobov, Rusya’nın en tanınan toplumsal medya platformu VKontakte üzerinden yaptığı açıklamada “Ortağım Kirill Filimonov ve geliştiriciler kümemiz bu olaylara esasen hazırdılar ve yurttaşlarımız tarafından sevilen tanınan bir toplumsal ağın Rus bir analogunu oluşturma fırsatını kaçırmamaya karar verdik.” sözlerini kullandı.

28 Mart’ta yayımlanacağı açıklanan uygulama, Instagram’ın temeli olan fotoğraf paylaşımlarının yanı sıra bağış ve fiyatlı içerikler üzere özelliklere de yer verecek. Uygulama, birinci etapta blog müellifleri, sponsorlar ve yatırımcılara açılacak. Standart kullanıcılar, Nisan 2022’den itibaren uygulamayı kullanmaya başlayabilecek.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.