Facebook’a Instagram kullanıcılarının imreneceği bir özellik geliyor

TikTok ile hayatımıza giren kısa biçimli görüntü formatı, 2020 yılında ‘Reels’ ismiyle Instagram uygulamasına geldi. Bu özelliğin WhatsApp kullanıcılarına da geleceği bir müddettir konuşulurken, geçen ay Meta sürpriz bir atak daha yaptı: Facebook Reels özelliğini Türkiye dahil olmak üzere dünya genelinde kullanıma açtı.

Meta’nın açıklamasına nazaran Reels, en süratli büyüyen içerik formatı olup tıpkı vakitte insanların Instagram ve Facebook’ta geçirdikleri vaktin yarısını oluşturuyor. 150’den fazla ülkede kullanılabilen Facebook Reels, Instagram Reels ile çabucak tıpkı özelliklere sahipken, Meta artık de emojiyle reaksiyon verme fonksiyonu üzerinde çalışıyor.

Facebook Reels görüntülerine reaksiyon verilebilecek

Toplumsal medya platformlarıyla alakalı sızıntılarıyla tanınan Alessandro Paluzzi, Facebook’un fotoğraf, görüntü ve öteki gönderilerinde halihazırda kullanılabilen emojiyle reaksiyon verme özelliğinin yakında Reels’a geleceğini söyledi. Bir de ekran manzarası paylaşan Paluzzi, yansıların nasıl çalışacağını anlamamızı sağladı.


Facebook Reels görüntülerine 7 farklı emojiyle reaksiyon verilebilecek.

Şu anda hem Instagram’da hem de Facebook’ta Reels içeriklerine sadece beğeni bırakılabiliyor yahut yorum yapılabiliyor. Lakin görüntüye beğenmek dışında farklı bir tepki (üzüntü, sevinç gibi) vermenin hiçbir yolu yoktu. Emojiyle reaksiyon verme özelliği bu sorunu ortadan kaldıracak, 7 farklı his ile cevap verebileceksiniz.

Şimdi geliştirme süreci devam eden yansılar özelliği genel kullanıma sunulduğunda Facebook Reels görüntülerine ‘Beğen’, ‘Muhteşem’, ‘Yanındayım’, ‘Hahaha’, ‘İnanılmaz’, ‘Üzgün’, ‘Kızgın’ emojilerinden biriyle karşılık verilebilecek. Reaksiyonlar, beğeni butonuna alternatif olarak 2016 yılında Facebook’a gelmişti lakin Instagram’da bulunmuyor.

Alessandro Paluzzi’nin paylaşımına nazaran Reels görüntülerine emojiyle reaksiyon verme fonksiyonu şimdilik Facebook ile hudutlu. Lakin Meta’nın Instagram ve Facebook’u entegre etme stratejisinin bir kesimi olarak yakında Instagram’a da gelebilir.

Sizler bu bahiste neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.