Meta’nın Başı, Facebook’taki Yanıltıcı Kripto Reklamları Nedeniyle Dertte

Facebook’un ana şirketi Meta, Avustralya’da kripto para dolandırıcılığını teşvik eden reklamların gösterilmesini engelleyemediğini sav eden bir davayla karşı karşıya. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komitesi (ACCC), şirketin yanlış, aldatıcı yahut aldatıcı reklamları yasaklayan maddelerini ve yatırımı düzenleyen maddelerini çiğnediğini sav ediyor.

Rapora nazaran, ünlüleri, siyasetçileri ve televizyon sunucularını gösteren ve çeşitli dolandırıcılık hedefli para kazanma planlarını teşvik eden birden fazla reklam söz konusu. Bu şahısların hiçbiri, imajlarının bu biçimde kullanılmasına istek göstermedi ve ayrıyeten kimlik hırsızlığı davası açtı.

Dolandırıcılığa kanan ve bu dolandırıcılık hizmetlerinde bir hesap açan şahısların, tekrarlanan telefon görüşmeleri de dahil olmak üzere, para yatırmaya zorlandıkları ve sonrasında paralarını kaybetmeleri de dahil olmak üzere “yüksek baskı taktikleri” altında oldukları söyleniyor.

ACCC, bir kişinin neredeyse yarım milyon dolar kaybettiğini tez ediyor

Dava belgesinde, “Meta teknolojisi, bu reklamların etkileşim kurma mümkünlüğü en yüksek olan kullanıcıları hedeflemesini sağlıyor. Meta’nın kullanıcılarına spam’i tespit edip önleyeceğine ve Facebook’ta güvenliği artıracağına dair verdiği kelamların tutulmadığını tez ediyoruz” deniliyor.

SiACCC’nin lideri Rod Sims ise, “” diyor.

Davaya karşılık olarak Meta, The Register’a bu reklamlara platformda taammüden müsaade verilmesi fikrini kesinlikli reddettiğini söyledi. Ayrıyeten ACCC ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu da belirtiyor.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.