Şaka gibi ama gerçek: İşte Telegram’ın Brezilya’da yasaklanma sebebi!

Geçtiğimiz günlerde tanınan iletileşme uygulaması Telegram, Brezilya’da yasaklandı. Bunun üzerine gündem olan şirketten ve CEO’su Pavel Durov’dan açıklama bekleniyordu. Ancak ortaya çıkan bilgiler beklenenden çok uzak oldu. İşte Telegram’ın yasaklanma sebebi…

Telegram, e-postalarına bakmayı unuttuğu için yasaklandı

Telegram’ın bir müddettir Brezilya makamları tarafından inceleme altına alındığı biliniyordu. Son olarak ise Brezilya Yüksek Mahkemesi, tanınan uygulamayı yasakladığını açıkladı. Uygulamanın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov ise bahisle ilgili birinci açıklamayı yaptı.

Durov, Brezilya’nın gelecekteki yayından kaldırma talebini özel bir e-posta adresine göndermesini istediğini lisana getiriyor. Ama bu e-postanın mahkemenin eline geçmediğini düşündüğünü, zira bu talebe uymayarak e-postaları şirketin eski genel hedefli adresine göndermeye devam ettiği için gelen e-postaları görmediğini söylüyor.

Doğal şu an için yapılan 2. denetimlerin akabinde şirket yöneticileri ilgili e-postalara ulaştığını söylüyor ve mahkeme ile uzlaşmaya çalışıyor. Ama Brezilya Yüksek Mahkemesi tarafından yapılan açıklama epeyce net. Telegram taleplerimize cevap vermedi. Bu sebeple Brezilya’da yasaklandı.

Telegram CEO’su Durov, hususla ilgili şu açıklamayı kamuoyuyla paylaştı:

Görünüşe nazaran telegram.org kurumsal adreslerimizle Brezilya Yüksek Mahkemesi ortasında giden e-postalarla ilgili bir meselemiz var. Bu iletişimsizlik sonucunda mahkeme, Telegram’ın cevap vermediği gerekçesiyle yasaklanmasına (Brezilya’da) karar verdi. Takımımız ismine, ihmalimiz için Brezilya Yüksek Mahkemesinden özür dilerim. Katiyen daha uygun bir iş yapabilirdik.

Şubat ayı sonlarında daha evvelki öteki bir mahkeme kararına uyduk. Ayrıyeten kendilerine gelecekteki yayından kaldırma taleplerini özel bir e-posta adresine göndermelerine dair bir teklifle karşılık verdik. Maalesef, cevabımız kaybolmuş olmalı. Zira mahkeme bize ulaşmak için daha sonraki teşebbüslerde eski genel gayeli e-posta adresimizi kullandı. Sonuç olarak, Mart ayı başlarında, takip maksatlı bir yayından kaldırma talebi içeren kararlarını kaçırdık. Neyse ki artık bulduk ve gereğini yaptık. Bugün Mahkemeye öbür bir rapor sunduk.

On milyonlarca Brezilyalı, ailesi, arkadaşları ve meslektaşları ile irtibat kurmak için Telegram’a güvendiğinden, Mahkeme’den, Brezilya’da bir temsilci atayarak durumu düzeltmemize müsaade vermek için kendi takdirine bağlı olarak kararını birkaç gün ertelemeyi düşünmesini rica ediyorum. Bunun gelecekteki acil problemlere daha süratli dönüş yapmamızda tesiri olacaktır.

Son 3 hafta, dünya ve Telegram için eşi görülmemiş bir biçimde geçti. İçerik denetleme takımımız pek çok yerden gelen isteklerle dolup taştı. Lakin, sağlam bir bağlantı kanalı kurulduğunda, Brezilya’da yasa dışı olan herkese açık kanallar için yayından kaldırma isteklerini verimli bir biçimde denetim edebileceğimizden eminim.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.