Brezilya Telegram için VPN kullanıcılarına para cezası!

İletileşme uygulaması Telegram, geçtiğimiz günlerde Brezilya’da yasaklanmıştı. Yasaklanma sebebi, Brezilya makamları tarafından inceleme altında olan uygulamanın e-postalarına bakmayı unutması oldu. Telegram kurucusu ve CEO’su Pavel Durov ise kullanıma kapatılma nedeninin özel bir e-posta adresine gönderilmesini istediğini ancak genel bir adrese gönderildiğini belirtti.

Mevzuyla ilgili ikinci denetimler yapıldıktan sonra şirket yöneticileri gerekli olan maillerin adreslerine ulaştığı gördü. Durum fark edilince taraflar kendi ortalarında uzlaşma çalışmalarına başladı. Ama Brezilya İnternet Operatörleri Ulusal Telekomünikasyon Kurumu, Telegram’a ulaşmak için VPN kullanan şahıslara ceza vereceğini duyurdu. Haberin ayrıntılarına daima birlikte göz atalım.

Brezilya Telegram için VPN kullanıcılarına günlük para cezası uygulanacak!

Brezilya mahkemesi, Telegram’ı yasakladıktan sonra karara uymayan kullanıcılara günlük 100.000 R$ (yaklaşık 20 dolar) para cezası vereceğini duyurdu. Bu yasak, platformda uydurma haber yayan blog hesaplarını için epey etkileyici oldu.

Telegram CEO’su ise yaptığı bir açıklamayla özür diledi ve durumu düzeltmek ismine birkaç gün istedi. Yaptığı açıklamaya nazaran tüm bu yaşanan olaylar irtibat eksikliğinden kaynaklandığını ve Brezilya’nın genel bir adrese e-posta gönderdiğini açıkladı. Brezilya hükümeti ise VPN ya da Proxy üzere özel ağ kullanacak bireylere yasal karar gereği 20 dolar ile 20.000 dolar ortası değişen para cezası uygulayacaklarını belirtti. Ek olarak Telegram’ın sıkıntıları çözmesi için 24 saat mühlet verdi.

Siz okuyucularımız, bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Brezilya mahkemesinin Telegram için sansür uygulaması ve VPN kullanmak isteyen bireylere para cezası uygulaması nasıl? Fikirlerinizi yorum yapabilirsiniz ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.