Facebook kullanıcıları dikkat! Bunu yapmazsanız hesabınız kapanabilir

Bu ayın başlarında kimi Facebook kullanıcıları, platform tarafından spam üzere gözüken bir e-posta aldı. Gelen iletide kullanıcılara hesaplarının askıya alınmaması için Facebook Protect güvenlik tedbirlerinin talimatlarına uyması gerektiği söyleniyordu.

Şirket tarafından gönderilen bu otomatik e-postaları görmeyen ya da düzmece olduğu kanısıyla bildiri içerisinde paylaşılan linke tıklamayan kullanıcıların belirlenen tarih doldu gerekçesiyle profilleri tek tek kilitlenmeye başladı.

Facebook Protect nedir?

Facebook yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya nazaran Facebook Protect, bilgisayar korsanlığı tehditlerine karşı izlenmesi gereken birtakım iki faktörlü kimlik doğrulama üzere adımlar ile hesapların korunmasını sağlamak için ortaya çıkan yeni bir özellik. Yapılan açıklamadaysa şunlar söylendi:

Facebook Protect, insan hakları savunucuları, gazeteciler ve hükümet yetkilileri üzere makus niyetli bilgisayar korsanları tarafından maksat alınma mümkünlüğü daha yüksek olan insan kümeleri için bir güvenlik programıdır.

Her ne kadar Facebook kimseye haber vermeden hesaplarını süresiz olarak erişime kilitleyip askıya almıyor olsa da [email protected] üzerinden göndermiş olduğu e-postayı kullanıcıların bir birden fazla spam ya da berbat maksatlı yazılım paylaşımı sandığı için görmezden gelmeyi tercih etti.

Facebook tarafından kullanıcılara hesaplarını Facebook Protect ile müdafaaları için verilen birinci son geçerlilik tarihi 17 Mart’tı. Münasebetiyle bu müddet sonlanana kadar gerekli süreçleri yapmayan şahısların hesapları süresiz olarak askıya alındı.

Hatta kimi bireyler iki faktörlü doğrulamada kayıtlı olan telefon numaralarına yeni bildirilerin gelmeye devam ettiğini buna karşın sistemin ısrarla bu süreci gerçekleştirmesini söylediğini lakin hesaplarına erişemediklerini lisana getirdi. Yani özellik ile ilgili bir sorun olabileceğini söylüyorlar.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.