Rusya, Facebook ve Instagram’ı Resmen Yasakladı

Geçtiğimiz hafta Facebook ve Instagram, Ukrayna’daki ve öbür doğu Avrupa ülkelerindeki kullanıcıların Rusya askerlerine, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e ve Belarus Lideri Alexander Lukashenko’ya vefat davetinde bulunan gönderiler paylaşmasını onayladığını açıklamış; akabinde gelen reaksiyonlar sonrası yapılan bir açıklama ile büyük bir geri adım atılarak bu çeşitten bir duruma müsaade verilmeyeceği söylenmişti.

Bu olaylar yaşanırken Rusya, bu ayın birinci haftalarında Rus devlet medyasından gelen içeriklere karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle Facebook ve Instagram’a erişilmesini yasaklamıştı. Artık ise Rusya Başsavcılığı tarafından karar resmen onaylandı ve Facebook ve Instagram resmen yasaklandı.

‘Meta aşırılık yanlısı faaliyetler uyguluyor’

Rusya’nın Bağlantı Başkanlığı Roskomnadzor’un bir yetkilisi duruşmada “Şirketin faaliyetlerinin aşırılık yanlısı faaliyetler barındırmasıyla irtibatlı olarak bir yasağa tabi olduğuna inanıyoruz” dedi ve Rusya başsavcılığı, Rusya Federal Güvenlik Servisi ile bu yasağın getirilmesini resmen talep etti.

Rusya’nın Moskova kentindeki Tverskoy mahkemesindeki yargıç Olga Solopova’nın verdiği karar sonucunda Meta şirketinin bünyesindeki Facebook ve Instagram’ın Rusya’da yeni şubeler açamayacak ve iş yapamayacak. Lakin bu karara WhatsApp dahil değil.

Başsavcılık ayrıyeten bu sitelerden reklamların satın alınmasıyla ilgili şirketlere ültimatom verdi ve bu şirketlerden reklam satın almanın aşırıcılığı finanse etmek olarak görülebileceğini belirtti. Yani Meta, önümüzdeki süreçte Rusya topraklarında Instagram ve Facebook üzerinden reklam faaliyetleri de yapamayacak. Bu sırf kullanıcıları değil; işletmeleri ve dijital pazarlama dalını kökten etkileyecek bir karar ve sonuçlarını vakit içerisinde göreceğiz.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.