TikTok, Ukrayna Savaşına Dair Yanlış Haberleri Öne Çıkarıyor

Rusya-Ukrayna krizinde şirketlerin pozisyonu, şu ana kadar büyük bir rol oynadı. Çin menşeili toplumsal medya platformu TikTok’a dair yapılan bir araştırmada şoke edici bir gerçek ortaya çıktı. Yanlış haber aykırısı bir oluşum olan NewsGuard, yaptığı denemelerde bu gerçeği gün yüzüne çıkardı.

NewsGuard, bir TikTok hesabı açtı ve hesabı kullanmaya başlamanın birinci dakikalarında TikTok’un aslında geçmişten de problemli olan algoritması, Rusya-Ukrayna ile alakalı yanlış bilgiler içeren görüntülere yönlendirmeye başladı.

Deney 45 dakika sürdü

Araştırmayı yapan grup, 45 dakika süren deneyin sonunda TikTok’un ‘sizin için önerilenler’ sayfasındaki içeriklerin büsbütün Ukrayna’daki savaş ile alakalı olduğunu ve gerçek yahut yanlış birçok bilgi içerdiğini ortaya çıkardı. TikTok algoritması bu içerikleri karşınıza çıkarırken kaynağın güvenilirliği yahut bilginin doğruluğu üzere şeyleri göz arkası ediyor.

Araştırmacıların karşılaştığı temelsiz tezler ortasında ABD’nin Ukrayna’da biyolojik silah laboratuvarları olduğu söylentisi ve Putin’in Mart ayı başında düzenlediği basın toplantısının imgelerine photoshop yapıldığı savları yer alıyordu.

Görüntüler ayrıyeten düzmece imajların gerçek olduğunu ve gerçek imgelerin uydurma olduğunu söylüyor. Örneğin Rus jetlerini düşürdüğü tez edilen Kiev Hayaleti’nin görüntüleri bir görüntü oyunundan alınırken, savaştan gerçek görüntüler Rus hesapları tarafından uydurma olarak belirtiliyordu.

Araştırmacılar, algoritmanın sunduğu görüntülerdeki kimi tezlerin daha evvel Kremlin propagandası olduğu tespit edildiğini belirtiyor ve Çin-Rusya paydaşlığı sayesinde bu propagandaların boyutunun arttığını düşünüyor.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.