Instagram 6 Yıldır İnatla Sunmadığı Kronolojik Sıra Seçeneğini Geri Getirdi

Instagram nihayet, kronolojik bir haber akışı kullanma seçeneğinin 23 Mart’tan itibaren iOS ve Android’deki tüm kullanıcılara sunulduğunu onayladı.

İmajların ve görüntülerin kayan akışı, 2016’da bunun yerine algoritmalar tarafından bedellendirilen bir akışa dönüşmüştü. Instagram, kullanıcıların modlar ortasında geçiş yapma yeteneği olmadan, en son manzaraları göstermek yerine beğenebileceklerinin gösterilmesini tercih edeceklerini düşünüyordu.

Lakin, kullanıcılar haber akışını en yine en eskiye kaydırmayı istemeye devam etti ve Instagram, sonunda bu baskıyı kabul etmiş üzere gözüküyor. Artık, akışınızda size iki seçenek sunulacak: Takip Edilenler ve Favoriler, daha sonra gönderileriniz kronolojik olarak gösterecek halde ayarlanabilecek.

Bu güncellemeyi edinmek için App Store’a yahut Google Play Store’a gitmeniz gerekmiyor. Güncelleme yakında özet akışınızda görünüyor olacak.

Pek çok kişi 2016’da değiştiğinden beri şirketin kronolojik bir haber akışına geri dönmesini talep ediyordu. Hatta Instagram, 2021’in sonunda bir dizi tweet aracılığıyla bu mevzuda yorum yapma gereksinimini duydu.

Bir Instagram sözcüsü “bir müddettir insanlara tecrübeleri üzerinde daha fazla denetim sağlamak için farklı yollar üzerinde çalışıyoruz. Bu, insanlara daha fazla seçenek sunmak için yaptığımız birçok şeyden biri. Tam bir kronolojik akışından uzaklaştık zira birçok kişinin gönderileri kaçırdığını öğrendik. Bununla birlikte, insanlara seçenek sunmanın değerli olduğunu düşünüyoruz – bu nedenle, tecrübelerini uyarlamak için onlara haber akışında daha fazla seçenek sunacağız.

Kronolojik haber akışının geri dönüşüyle ilgili küçük bir ihtar da bulunuyor: Twitter’ın iki haber akışıyla yapabileceklerinizle karşılaştırıldığında, şu anda varsayılan seçenek olarak belirlemek hakikat olmayabilir. Instagram sözcüsü bu mevzuda “İnsanlara daha fazla denetim ve seçenek sunmak için Akışınızda yeni seçenekler sunuyoruz. Ana Sayfa Akışı, takip ettiğiniz bireylerin sıralanmış içeriği, beğenebileceğiniz önerilen içerik ve daha fazlası dahil olmak üzere bugün gördüğünüz bir içerik karışımı olarak kalacaktır” diyor.

Bilhassa toplumsal medya kelam konusu olduğunda, altı yıl teknoloji için çok uzun bir müddet. O vakitten beri, web üzerinden platforma erişebilmenin yanı sıra Instagram Öyküler ve Reels‘in geldiğini gördük.

Bu ortada, kronolojik akışın şu anda sadece iOS ve Android’de kullanılabileceği de belirtelim.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.