Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır? Kapatma Linki – 2022

Meta, eski ismiyle Facebook şirketinin sahibi olduğu Instagram toplumsal medya platformu dünya çapında milyonlarca etkin kullanıcıya sahip. Neredeyse herkesin bir Instagram hesabı var ancak artık onlardan biri olmak istemiyorsanız hesabınızı kalıcı olarak kapatabilirsiniz. Instagram hesap silme süreci sonrası hesabınız büsbütün kapatılacak ve hesabınıza ilişkin dataların tamamı kalıcı olarak silinecektir.

Instagram hesap silme süreci taşınabilir uygulama üzerinden yapılmıyor. Hatta platformun sitesi üzerinden bile bu süreci gerçekleştirmeniz biraz güç. Bu nedenle Instagram kapatma linkine sahip olmalı ve bu irtibat üzerinden kapatma sürecini gerçekleştirmelisiniz. Merak etmeyin, hesap silme süreci için uygulamanız gereken birkaç kolay adım var. Gelin Instagram hesap silme nasıl yapılır yakından bakalım ve uygulamanız gerekenleri adım adım tüm ayrıntılarıyla görelim.

Instagram hesap silme nasıl yapılır?

 • Adım #1: Instagram hesap silme sayfasını açın
  • https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/
 • Adım #2: Silmek istediğiniz Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapın
 • Adım #3: Hesabınızı silme nedeninizi seçin
 • Adım #4: Silmek istediğiniz Instagram hesap şifrenizi girin
 • Adım #5: Silme sürecini onaylayın

Adım #1: Instagram hesap silme sayfasını açın:

Instagram hesap silme süreci için birinci olarak kelam konusu süreci yapacağınız sayfayı açmalısınız. Bu süreç Instagram taşınabilir uygulaması üzerinden yapılmıyor. Hatta internet sitesi üzerinden giriş yaparsanız bile hesap silme sayfasına ulaşmanız hayli güç olacaktır.

Instagram hesap silme sayfasını masaüstü ya da taşınabilir internet tarayıcınız üzerinden açabilirsiniz. Temas şu biçimdedir; https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ Bu dizinleri içermeyen irtibatlar görürseniz açmayın. Zira pek çok dolandırıcı hesap bilgilerinizi ele geçirmek için geçersiz hesap silme linkleri paylaşabilir.

Adım #2: Silmek istediğiniz Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapın:

Masaüstü ya da taşınabilir internet tarayıcınız üzerinden Instagram hesap silme temasını açtıktan sonra silmek istediğiniz Instagram hesap bilgilerinizle giriş yapmanız gerekiyor. Daha evvel giriş yaptıysanız gerekmez fakat birinci defa tarayıcıda Instagram hesabınızı açacaksanız kullanıcı isminiz ya da kayıtlı e-posta adresinizle ve şifrenizle giriş yapmalısınız. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyorsanız cep telefonunuza gelen SMS kodunu da yazmalısınız.

Adım #3: Hesabınızı silme nedeninizi seçin:

Tüm platformlar üzere Instagram da neden bir kullanıcı kaybettiğini merak edecektir. Hesap silme münasebetiniz olarak şu nedenlerden dilediğiniz bir adedini seçebilirsiniz;

 • Takip edecek şahıslar bulamıyorum
 • Çok vaktimi alıyor
 • Bir şeyi kaldırmak istiyorum
 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • Çok fazla reklam var
 • İkinci bir hesap açtım
 • Saklılıkla ilgili telaşlar
 • Öteki bir şey

Instagram hesabınızı neden sildiğinizin sorulması sırf bir prosedürdür. Yani hangi nedeni seçerseniz seçin hesabınızı silebilirsiniz. Bu nedenle çok da seçici olmanıza gerek yok, birini seçin ve devam edin.

Adım #4: Silmek istediğiniz Instagram hesap şifrenizi girin:

Instagram hesap silme süreci son derece radikal bir karar olduğu için kazara yapılmasının ya da bir diğeri tarafından yapılmasının önüne geçmek için sizden yine şifreniz istenecektir. Bu cins bir güvenlik tedbiri pek çok platformdaki silme sürecinde karşınıza çıkacaktır ve şifre girmeden hesabınızın silinmesine müsaade verilmeyecektir.

Adım #5: Silme sürecini onaylayın:

Hesabınızı neden sildiğinizi seçtikten ve şifrenizi girdikten sonra silme sürecini onaylayacak olan butona dokunabilir, tıklayabilirsiniz. Süreci onayladığınız anda hesabınız kapanır fakat çabucak silinmez. Instagram, 30 günlük bir emin olma müddeti sunar. 30 gün içerisinde tarayıcı ya da taşınabilir uygulama üzerinden hesabınıza giriş yaparsanız silme süreci iptal olacak ve hesabınızı kullanmaya devam edeceksiniz.

Instagram hesabımı sileyim mi, devre dışı mı bırakayım?

Bu durum büsbütün kullanıcı tercihine bağlıdır. Şayet sırf sıkıldıysanız ve bir müddet orta vermek istiyorsanız Instagram hesabınızı süreksiz olarak kapatmak yani devre dışı bırakmak en gerçek tercih olacaktır. Biraz başınızı dinledikten sonra istediğiniz vakit kolaylıkla açabiliyor olmanız daha itimat veren bir seçenek.

Instagram hesabınızı uzun müddettir kullanıyorsanız hesap silme süreci bir nevi tüm anılarınızı ortadan kaldıracaktır. Hesabınızı neden silmek istediğinizden emin olun. Paylaşımlarınız ya da takipçilerinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız bu durumu Instagram’a bildirerek yardım alabilirsiniz.

Instagram hesap silme yani kalıcı olarak kapatma süreci 30 gün içinde giriş yapılmazsa geri alınamaz bir süreçtir. Bu nedenle Instagram bile evvel hesabınızı süreksiz olarak kapatmanızı öneriyor. Baktınız işler yolunda, Instagram yokken daha keyifli bir insan oldunuz; o vakit gönül rahatlığıyla hesabınızı silebilirsiniz.

Instagram hesap silme ve devre dışı bırakma yani süreksiz ve kalıcı hesap kapatma süreçleri nasıl yapılır sorularını yanıtlayarak mevzu hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Adımları uygularken sıradışı bir problemle karşılaşıyorsanız Instagram ile irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.

Instagram hesap silme süreci hakkında bilmeniz gerekenler:

Instagram hesap silme süreci, dondurma üzere değildir. Instagram hesabınızı dondurduğunuz vakit ortadan aylar geçse bile giriş yaparak hesabınızı geri alabilirsiniz. Fakat üstte anlattığımız adımları uygulayarak Instagram hesabınızı kalıcı olarak sildiğiniz vakit vazgeçmek için sırf 30 gününüz var.

Verilen mühlet boyunca hesabınız kapatılacaktır. Yani öteki kullanıcılar hesabınızı göremezler. Verilen mühlet içinde hesaba giriş yapılmadığı takdirde geri dönülmez bir biçimde tüm datalarınız silinecektir. Gönderileriniz, yorumlarınız, etiketleriniz ve gibisi büsbütün silinir. Fakat özel iletiler silinmez. Bu nedenle hesap silme süreci öncesi ufak bir paklık yapmak isteyebilirsiniz.

Hesabınız büsbütün silindikten sonra birebir e-posta adresi ile yeni bir Instagram hesabı açmanız mümkün fakat tıpkı kullanıcı ismini çabucak alamıyorsunuz. Hesabınızın silindikten bir hafta ile 15 gün ortası bir mühlet sonra sildiğiniz hesaba ilişkin kullanıcı ismini tekrar alabilirsiniz. Elbette, bu müddet zarfında öteki bir kullanıcı sizin bıraktığınız kullanıcı ismini almış olabilir.

Instagram süreksiz hesap kapatma nasıl yapılır?

 • Adım #1: Buradan Instagram internet sitesini açın.
 • Adım #2: Hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Profil sayfanızı açın.
 • Adım #4: Profili Düzenle butonuna tıklayın.
 • Adım #5: Hesabımı Süreksiz Olarak Kapat yazısına tıklayın.
 • Adım #6: Hesap kapatma nedeninizi seçin.
 • Adım #7: Instagram şifrenizi girin.
 • Adım #8: Hesabı Süreksiz Olarak Kapat butonuna tıklayın.
 • Instagram hesabınız süreksiz olarak kapatıldı.
 • Hesabınızı yine etkin hale getirmek için giriş yapmanız kâfi.

Instagram süreksiz hesap kapatma yani devre dışı bırakma süreci için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Bu süreç taşınabilir uygulama üzerinden yapılamıyor. Taşınabilir ya da masaüstü internet tarayıcınız üzerinden Instagram internet sitesini açmalı ve adımları o halde uygulamalısınız.

Hesabınızı neden kapattığınız çok da değerli değil. Instagram sadece hizmetini güzelleştirmek için bir geri dönüş alıyor. Şifrenizi tekrar istemesinin nedeni ise güvenlik. Hesabınızı süreksiz olarak kapattığınız vakit arşiviniz, paylaşımlarınız ya da iletileriniz silinmez. Lakin siz güya hesabı büsbütün silmişsiniz üzere ortadan kaybolur. Instagram hesabınıza giriş yaptığınız vakit hesabınız yine faal hale gelir.

Tövbe ettim toplumsal medyaya daha da kullanmam diyenler için Instagram hesap silme nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve hesap silmek için uygulamanız gerekenleri adım adım tüm ayrıntılarıyla anlattık. Instagram hesabınızı silme formüllerinden kalıcı olanı seçerseniz, yapacağınız bu sürecinin geri dönülmez olduğunu unutmayın. Şayet süreksiz olarak hesabınızı kapatırsanız, tekrar giriş yaparak bu hesabı yine etkin edebilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.