Meta’nın Tüm Hizmetlerini Yasaklayan Rusya’da WhatsApp Neden Yasaklanmıyor?

Reuters’in bildirdiğine nazaran bir Moskova mahkemesi, Instagram ve Facebook’un “aşırılıkçı” faaliyetlerden hatalı olduğunu söyledi ve bu ayın başlarında her iki platformda da yürürlüğe giren erişim pürüzünü destekledi.

Lakin mahkeme, Meta’nın temel eserlerinden biri ve Rusya’daki en tanınan iletileşme platformlarından olan Whatsapp’ı yasağa dahil etmedi. Facebook’un Ukrayna ve öteki kimi ülkelerde şiddet davetlerine süreksiz olarak müsaade verme kararının akabinde Rus makamları Meta hakkında ceza davası açmaya karar vermişti.

Birçok Rusya uzmanı mahkemenin, ülkedeki kullanım durumu nedeniyle Whatsapp’ı yasağa dahil etmemeyi seçtiğine inanıyor. Deloitte’un 2021’de yaptığı bir ankete nazaran, 14 yaşın üzerindeki Rusların yaklaşık yüzde 80’i bağlantı kurmak için Whatsapp kullanıyor.

Lakin ülkede Meta aleyhinde esen rüzgar, Whatsapp’ın Rusya’daki en tanınan bağlantı aracı statüsünü kaybetmesine neden oldu. Taşınabilir operatör Megafon Reuters ile yaptığı görüşmede, Whatsapp’ın mukadderatı konusundaki belirsizlik nedeniyle milyonlarca Rus’un son haftalarda Telegram’a geçtiğini ve Telegram’ın Rusya’daki en tanınan iletileşme uygulaması haline geldiğini söyledi.

Rus devlet medya ajansı TASS’ın söylediğine nazaran, hakimin kararı uyarınca Meta’nın Rusya’da ofis açması yahut iş yapması fiilen yasaklandı. Lakin Rus vatandaşları, sırf Meta’nın platformlarından yahut hizmetlerinden rastgele birini (eğer erişebiliyorlarsa) kullandıkları için aşırılıkçılıkla suçlanmayacaklar. Birçok Rus, hükümetleri tarafından yasaklanan Batılı teknoloji platformlarının birçoklarına erişmek için son haftalarda VPN indirdi. Fakat VPN’lerin geleceği de ülkede pek parlak görünmüyor.

Savcılık sözcüsü TASS’a verdiği demeçte, “Meta’nın eserlerinin bireyler ve hukuksal şahıslar tarafından kullanılması aşırılık yanlısı faaliyetlere iştirak olarak görülmemelidir” dedi.

Fakat Facebook yahut Instagram’a erişebilenler bile hala söz özgürlüğü konusunda sınırlamalarla karşı karşıya. Yeni bir Rus yasası, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini eleştiren “sahte haberlerin” yahut kamuya açık açıklamaların yayılmasını cürüm sayıyor. NPR’nin bildirdiğine nazaran, binlerce Rus, Rusya’nın Ukrayna’daki faaliyetlerini eleştirdikleri için tutuklandı, işten kovuldu yahut okuldan atıldı.

Whatsapp karardan kurtulmuş olmasına karşın, Rusya ile Batılı teknoloji şirketleri ortasında gelecekte yaşanacak uğraşlar, Rusların yeni aygıtlar satın almasını yahut hizmetlere erişmesini zorlaştırabilir. Samsung, Microsoft, Apple, LG ve başka pek çok firma Rusya’da aygıt satışını durdurdu.

MacRumors kısa müddet evvel Rus kullanıcılarının artık App Store’a erişemeyeceğini yahut iCloud’u da içeren rastgele bir Apple hizmeti için ödeme yapamayacağını bildirdi. Google Play de, Rusya’daki tüm faturalandırmayı duraklattı, lakin kullanıcılar fiyatsız uygulamaları kullanmaya devam edebiliyor.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.