TikTok’a şok: Kendi çalışanları dava açtı!

Dünya genelinde 3 milyar indirmeyi aşan toplumsal medya platformu TikTok, kendi çalışanları tarafından dava edildi. Eski TikTok içerik moderatörleri olan Ashley Velez ve Reece Young; şirketi, uygulamalarından olumsuz etkilendikleri için dava ediyorlar.

İçerik moderatörlerinin davayı açma nedenleri rahatsız edici görüntülerini, platformdan kaldırmak istemeleri ancak gereğince dayanak alamamaları ve çalışma şartlarının akıl sıhhatlerini bozması. Pekala davanın içeriği nedir ve TikTok çalışanları hakikaten nasıl etkileniyor? Haberin detaylarına daima birlikte göz atalım.

TikTok, çalışanlarının akıl sıhhatini etkiliyor mu?

TikTok dava içeriğinde, şirketin ağır içeriği gözden geçirmeleri için çalışanlarını zorladığını belirtiliyor. Bu durumun sonucunda da şirketin, bozulan zihin sıhhati için çalışanlarına gereğince takviye olmadığı yer alıyor. Ek olarak çalışanların, gördüklerini yasal olarak tartışmamak için “Gizlilik Anlaşması” imzalamaya zorlandığı tezleri da mevcut.

Davada, davacıların “çocuk istismarı, tecavüz, azap, hayvan istismarı, intihar, cinayet” üzere birçok rahatsız içeriği incelemek için vakitlerini harcadığını anlatılıyor. Dava, Velez ve Young’un tekraren kere zihinsel sıhhatleri üzerinde nefret ve tam teorilerine maruz kaldıklarını da bildiriyor.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında yeniden TikTok çalışanı olan Candie Frazier, çalışma şartlarının güç olduğu ve zihinsel sıhhatinin bu yüzden bozulduğu gerekçesiyle şirkete dava açmıştı. Ama ABD bağımsız haber radyosunun yaptığı açıklamada bu davanın artık ilerlemediği açıkladı.

Siz okuyucularımız bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce içerik moderatörlerinin açtığı davada hangi taraf haklı? Fikirlerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.