Twitter’da Sahte Reklamla ‘Yerli Kripto’ Dolandırıcılığı

Toplumsal medya, dolandırıcılıklar ve gerçek dışı uydurma reklamların kullanıcılar ortasında süratlice yayılması ismine epey uygun bir ortam sunuyor. Bu palavra paylaşımlara ve boş vaatlere aldanan kullanıcılar genelde hiçbir biçimde bekledikleri ve onlara vadedilen karşılığı alamazken, kimi vakit ise dolandırılarak ellerindeki paradan ve kimlik dokümanlarından de olabiliyor.

Bir devir bilhassa de Twitter üzere toplumsal medya platformlarında sık sık karşımıza çıkan bu uydurma reklamların sayısı son vakitlerde azalmış olsa da bu tehlikenin geçtiği manasına gelmiyor. Dolandırıcılar, ünlü şirketlerin ismini oyunlarına alet ederek kullanıcıları tuzağına düşürmeye devam ediyor. Daha evvel kelamda resmi devlet kaynakları üzere reklamlarla şahıslara geçersiz devlet takviyesi yardımı vadeden dolandırıcıların yeni favori prosedürü ise yerli kripto borsası taklidi üzere görünüyor.

Dolandırıcılar, geçersiz yerli kripto borsası reklamlarıyla kullanıcıları mağdur ediyor

Yerli borsaların isimlerini kullanan dolandırıcılar, ‘para’ armağan ettiklerini sav ederek kullanıcıları tuzağa düşürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda da pek çok sefer misal olaylar yaşanmış, bu boş vaatlere kanan bireyler şikayetlerini sikayetvar.com üzere platformlarda lisana getirmişti.

Mesela, bundan bir ay kadar öncesinde bu tuzağa düşen bir Twitter kullanıcısı, durumu sikayetvar.com üzerinden bildirmiş; en bilinen yerli borsalardan Paribu’ya ilişkin düzmece bir reklama tıklamasının akabinde açılan geçersiz Paribu sayfasına kullanıcı bilgilerini girmesiyle kendisini Paribu takviye ünitesinden olduğunu sav eden bir kişinin aradığını ve kripto paralarının bozdurulduğunu, bu sürecin bilgisi dahilinde gelişip gelişmediğini sorduğunu kaydetmişti.

Bilgisi dahilinde olmadığını söylemesi sonrasında ise telefonuna bir kod gönderilmiş; aslında ‘transfer için doğrulama’ kodu olan bu kodun arayan bireye söylenmesiyle ise yaklaşık bir dakika içerisinde tüm parası EHT cinsine dönüştürülerek diğer bir dijital adrese gönderilmişti.

Şikayetvar.com’da yer alan paylaşım:

Olayda ferdî kusurlarının olduğunu kabul eden mağdur şahıs, tekrar de tek oturumla birebir anda iki farklı giriş yapılamayan bir sistemin dizayn edilmesi yahut bir anda tüm kripto varlıkların satılıp tek bir üniteye döndürülmesini ve akabinde öbür bir hesaba transfer edilmesini ‘şüpheli işlem’ olarak kabul eden ekstra bir güvenlik sistemi sayesinde yanılma ihtimalinin daha düşük olabileceğini tabir etmişti. Paribu ise bu şikayete husus hakkındaki talep üzerine dönüş yapıldığını söylemiş, yardım istenilen hususlarda Dayanak ünitesi arayabileceklerini ya da internet sitelerinde yer alan Dayanak başlığından 7/24 ulaşım sağlayabileceklerini söyleyerek geri dönüş yapmıştı.

Düzmece reklam bu türlü görünüyor

Lakin görünen o ki bu tedbirler, dolandırıcıları caydırmaya kâfi olmadı. Dolandırıcılar emsal, hatta bu bahsetmiş olduğumuz olaydaki birebir düzmece reklamlarla hala daha toplumsal medyada kullanıcıları kandırmaya devam ediyor. Üstelik bu dolandırma olayı yalnızca Paribu özelinde gerçekleşen bir durum değil; öteki pek çok yerli borsanın ismi da emsal kirli oyunlara alet ediliyor ve birtakım durumlarda dolandırıcılar bu düzmece reklamları e-posta yoluyla da direkt kurbanlarına ulaştırabiliyor.

Hal bu türlü olunca da esasen ‘sorgulanan’ bir ortam olan dijital varlıklara ve borsalarına olan itimat de sorgulanıyor. Bu noktada dolandırıcıların oyununa düşmemek ismine en büyük misyon de biz kullanıcılara düşüyor. Bu usul geçersiz reklamlarla karşılaşıldığında reklamın kaynağına ait yapılabilecek küçük bir araştırma bunun bir dolandırıcılık olduğunu ortaya çıkarabildiği üzere, bu geçersiz reklamları ve onları yayımlayan hesapların şikayet edilerek bildirilmesi de gelecekte benzeri olayların yaşanmaması ismine büyük değer arz ediyor.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.