WhatsApp, iCloud ve Messenger İçin Tarihi Bir Karar Yolda!

AB’nin yeni kabul edilen Dijital Piyasalar Yasası, beklendiği üzere Ekim ayında yürürlüğe girmesi durumunda iletileşme uygulaması geliştiricilerinin uygulamalarını birlikte çalıştırmasını gerektirebilir. AB’nin basın açıklamasında, milletvekillerinin WhatsApp, Facebook Messenger yahut iMessage‘ın gerisindeki “bekçi” şirketlerin, geliştiricilerin talebi üzerine uygulamalarını daha küçük iletileşme platformlarıyla “birlikte çalışabilir” hale getirmeleri gerektiği konusunda hemfikir oldukları belirtiliyor.

AB’nin açıklamasının ilgili kısmı şu formda: “Yaklaşık 8 saat süren bir üçlü görüşme sırasında (Parlamento, Kurul ve Kurul ortasında üç istikametli görüşmeler), AB milletvekilleri, talep etmeleri halinde en büyük iletileşme hizmetlerinin (Whatsapp, Facebook Messenger yahut iMessage gibi) daha küçük iletileşme platformlarına açılması ve birlikte çalışması gerektiği konusunda anlaştılar. Küçük yahut büyük platformların kullanıcıları daha sonra iletileşme uygulamaları ortasında ileti alışverişi yapabilir, evrak gönderebilir yahut manzaralı arama yapabilir ve böylelikle onlara daha fazla seçenek sunabilir. Toplumsal ağlar için birlikte çalışabilirlik yükümlülüğü ile ilgili olarak, ortak yasa koyucular bu tıp birlikte çalışabilirlik kararlarının gelecekte değerlendirileceği konusunda anlaşmışlardır.

Yasa şimdi yürürlüğe girmemiş olsa da, AB’nin lisanı, Apple ve Meta üzere şirketleri daha evvel büsbütün denetim ettikleri sistemleri açmaya zorlayacak üzere görünüyor. Örneğin iMessage’ları sırf Apple’ın kendi aygıtlarında çalışan iMessage uygulamasını kullanarak gönderebilirsiniz. AB, Apple’ı başka iletileşme uygulamalarının iMessage ile arayüz oluşturmasına müsaade vermeye zorlamak istiyor. Bu, bir iPhone’daki bir iMessage kullanıcısı ile bir Windows PC’deki bir Telegram kullanıcısı ortasında bir konuşma yapabileceğiniz manasına geliyor.

Basın bülteninde kullanılan lisan, büyük uygulamaların birlikte çalışması gerekip gerekmediği konusunda net değil (örneğin, WhatsApp kullanıcılarının iMessage’a gönderebilmesi gibi). Lakin AB’nin, küçük oyuncular için etraflarındaki hudutları yıkmaya çalıştığı açık.

Bu tıp bir birlikte çalışabilirlik oluşturmak, bilhassa şifrelemenin kelam konusu olduğu durumlarda karmaşık sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle son kararın farklı birlikte çalışabilirlik seviyelerine ahenk sağlamak için kademeli son tarihler içermesi bekleniyor. Örneğin, teğe bir mesajlaşmayı çapraz uyumlu hale getirmek için sadece üç ayı olabilir, lakin küme metin iletilerini birlikte çalışabilir hale getirmek için iki yıl yahut sesli yahut imajlı aramalar için dört yıl verilebilir. Bu mühlet, daha küçük bir geliştiricinin büyük uygulamanın sahibiyle birlikte çalışabilirlik talep etmesinden itibaren işlemeye başlar.

Meta, kimi iletileşme sistemlerini (kendine ilişkin olanları) aslında bir ortaya getirdi ve Apple, yıllar evvel operatörlere iMessage’ın daha açık bir versiyonunu sundu. Steve Jobs, FaceTime’ı açık kaynak olarak tanıttı. Lakin daha yakın bir tarihte, Apple’ın bakış açısı değişti. Sızan firma içi irtibatlar, Apple’ın iMessage’ı Android’e getirmeme sebeplerinden birinin iPhone satışlarını desteklemek olduğunu ima ediyordu.

  • Apple’ın iMessage’ı, Android’e Neden Gelmiyor?

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.