Elon Musk Bir Sosyal Medya Platformu Kurmayı Düşünüyor

Dünyanın en güçlü insanı Elon Musk, toplumsal medyayı, bilhassa de Twitter’ı hayli verimli bir biçimde kullanmasıyla da biliniyor. Lakin Tesla CEO’su, son vakitlerde genel olarak Twitter’ın ve toplumsal medya platformlarının izlemekte olduğu siyasetten pek de mutlu olmadığını sık sık lisana getirmiş; hatta şirketin söz özgürlüğü unsurlarını hiçe sayarak demokrasiyi baltaladığını tabir etmişti.

Şimdiyse Twitter’ın bu gidişatından mutsuz olan Musk’ın, yeni bir toplumsal medya platformu kurma fikrine epeyce sıcak baktığı ortaya çıktı. Şimdiye kadar ne Donald Trump’ın toplumsal medya platformu Truth Social, ne Twitter’ın rakipleri Gettr ve Parler, ne de görüntü sitesi Rumble ana akım toplumsal medya platformlarının popülaritesine erişebilmişti. Fakat Musk’ın tek başına son derece tanınan bir insan olduğunu düşündüğümüzde bu, Musk’ın oyunun gidişatını değiştirme ihtimali olduğu manasına gelebilir.

Yeni bir toplumsal medya platformumuz olabilir

Geçtiğimiz günlerde Musk, Twitter’da takipçilerine platformun söz özgürlüğü prensibine sahiden bağlı olduğuna inanıp inanmadıklarını soran bir anket yayımlamış, “Bu anketin sonuçları kıymetli olacak. Lütfen dikkatli oy verin” diye de belirtmişti. Anketi cevaplayanların yüzde 70’ten fazlası ise “hayır” karşılığını vermişti.

Dün bir Twitter kullanıcısının, açık kaynaklı, tabir özgürlüğüne öncelik veren ve propagandanın minimum seviyede olduğu bir toplumsal medya platformu oluşturmayı düşünüp düşünmeyeceğine ait bir sorusuna yönelik ise Musk, yeni bir toplumsal medya platformu oluşturma fikrini“ciddi bir şekilde” düşünmekte olduğu karşılığını verdi.

Yeni bir platform oluşturmaya karar vermesi halinde Musk, kendilerini söz özgürlüğü şampiyonu olarak isimlendiren ve görüşlerinin Twitter, Facebook ve YouTube üzere platformlarda bastırıldığını hisseden kullanıcıları çekmeyi uman, büyüyen bir teknoloji şirketi portföyünün sahibi olacak.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.