Instagram’a Keşke Gelse Dediğimiz Özellikler

Bilhassa de zımnilik, pratiklik, kişiselleştirilebilirlik hususlarında sınıfta kalan Instagram, aldığı geri bildirimlerle kendini daima güncellese de itiraf edelim ki kendimizi, “keşke Instagram’da bu özellik de bulunsa” derken buluyoruz. “Bazı işlevleri daha verimli kullanmak bizim de hakkımız” dediğimiz de oluyor, ayıp olmasın diye takip ettiklerimizin her şeyine maruz kalmak istemediğimiz de…

İşte tam da bu noktada Instagram’a birçok özelliğin en yakın vakitte gelmesini dilemekten öbür dermanımız kalmıyor. Bakalım talep ettiğimiz özellikleri bir gün Instagram’da görebilecek miyiz?

Bizi takipten çıkanları görmek hoş olmaz mıydı?

Takibe takip! Instagram’da kimimizin 100, kimimizin ise 1000’leri aşan takipçisi var. Münasebetiyle hepimiz, bizi evvel takip edip sonra da takipten çıkaranların kim olduğunu merak ediyoruz. Her ne kadar bunu yapan birtakım aplikasyonlar olsa da hem bu uygulamaların güvenliğinden emin olamayışımız hem de o kadar uğraşmak istemeyişimiz sebebiyle bunu Instagram üzerinden yapabilmek hayli pratik olurdu.

Tıpkı vakitte bizi engelleyenleri de görebilmeyi isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Lakin bu durum yaratılmak istenen saklılığı sekteye uğratacağı için bizi kimin engellediğini bilmemek, ilgilerimizin selameti açısından çok daha düzgün olacak…

Instagram profil fotoğrafını büyütebilmek hakkımızdır!

Hey stalker, bu özellik sana! Bazen takip isteği gönderen lakin küçücük fotoğrafından tam olarak nasıl biri olduğunu anlayamadığımız hesaplar olur. İşte, bunun önüne geçecek şahane bir fikrimiz var: Profil fotoğrafını büyütebilmek.

“Evreka!” dediğinizi duyar üzereyiz. Yıllardır hayatımızda olan Instagram’da minicik profil fotoğraflarından beşerler hakkında bilgi sahibi olmak, ekran imajı alıp piksel piksel ayrılmış manzaradan bir şeyleri anlamaya çalışmak eskide kalmadı mı?

Paylaşımlarımızın performansını bilmek istiyoruz!

Instagram’da etkin olanlar bilir ki, hangi paylaşımın ne kadar tepki aldığı, beğenildiği, yorumlandığını bilmek çok fakat çok kıymetli. Bu noktada Instagram, yaptığımız her paylaşım özelinde bir performans grafiği sunsa ve bizler de bunlara erişebilsek olağanüstü olmaz mıydı?

İşletme hesaplarında olan bu özelliğin ferdî kullanımlar için de geçerli olması bizce mümkün. Instagram algoritmasının bunu sağlayacak bir alt yapısı olduğuna eminiz, katiyetle değerlendirilmeli.

Story’de isim araması yapabilmenin vakti geldi.

Sen bir story atarsın, yüzlerce kişi izler. Ancak sen yalnızca “o” bakmış mı diye merak edersin. Edersin etmesine lakin onlarca kişinin ortasından onu bulmak kolay değildir. O vakit Instagram’a da storyde isim araması yapma özelliğinin eklenmesinin vakti gelmiş demektir. Bu yüzden minik bir arama çubuğu ile Instagram’ın bu işin üstesinden geleceğine inanıyor, storylerimizi izleyen şahısları vakit kaybetmeden bulacağımız günleri iple çekiyoruz.

Podcast özelliği ivedilikle gelmeli!

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve milyonlarca dinlenme sayısına ulaşan podcast, Instagram’da da kesinlikle olmalı dediğimiz özelliklerden… Ferdi hesaplardan fazla işletme/marka açısından bakıldığında hem paylaşım çeşitliliği sağlamak hem de kullanıcılarla daha yakın alakalar kurmak için efektif olabileceğini düşünüyoruz.

Profil akışımızı tarihe nazaran değil, keyfimize nazaran düzenlesek nasıl olurdu?

Bizce kusursuz olurdu. Profilimizi kişiselleştirebilmeli ve fotoğraflarımızı tarihe nazaran değil de istediğimiz görünüme uygun olacak halde değiştirebilmeliyiz. Bilhassa de profil feed’ini farklı kurgulayanların çok seveceği bu özellik Instagram’a gelse birden fazla kullanıcı profili, sanat yapıtına dönüşebilir.

Neyse ki bu özelliğin geleceği duyuruldu:

15 saniyelik story mühleti hududu sizce de artık yetersiz değil mi?

Instagram, yıllardır 15 saniyeden uzun bir görüntü yüklediğimizde, kelam konusu görüntüyü otomatik olarak birden fazla kıssaya bölüyor. Öykülerimizin bölünmesi yerine görüntü paylaşımlarımızı daha uzun müddetli yapabilmemiz hoş olurdu. İsteyenler görüntülerini tekrar kısa kısa paylaşsın, biz daha uzun görüntüler paylaşmak istiyoruz.

Uzun vakittir bunu isteyenlerin sesi duyulmuş olacak ki çok yakında bu özellik herkese açılacak:

Story’leri izleyenlerin sıralamasının neye nazaran yaptığınızı artık açıklasanız mı?

7 milyar kişinin aklında tek bir soru; story’lerimizi izleyenler neye nazaran sıralanıyor? Siz de fark etmişsinizdir ki, story’mizi izleyenlerin sıralaması her girdiğimizde değişiyor. Başta çıkan çoklukla birinci izleyen kişi olmuyor. Bu mevzuda yapılan birçok araştırma, sıralamanın rastgele olmadığı ve algoritmanın çok daha farklı bir halde işlediğini gösteriyor. Hatta tecrübelere nazaran Instagram, sizi en çok stalklayan kişiyi üste yerleştiriyor. Yani, hiç alakanızın olmadığını düşündüğünüz kişi sizi en çok stalklayan kişi olabilir.

Pekala siz hangi özellikler gelsin istiyorsunuz?

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.