Sosyal medya gençleri mutsuz ediyor: Yaşlarına bağlı olabilir

Son birkaç yıldır akıllı telefonlar, hayatımızda daha fazla yer alıyor. Bilhassa gençler için cep telefonları ayrılmaz bir modül. Bilhassa toplumsal medya, gençlerin hayatı üzerinde ziyadesiyle tesir ediyor. Genç kızların beden imajlarını değiştirmeye çalışması, TikTok’un, çeşitli tik bozulmalarına neden olması üzere pek çok tesir ebeveynlerin tasa duymasına neden oluyor. İngiltere’de yapılan büyük bir araştırma, kimi gençlerin toplumsal medyaya en hassas olduğu iki özel ergenlik periyodu buldu.

İnceleme, 84 bin bireyden oluşan iki anketi kapsıyor

Tüm bu kaygıların art planında, çeşitli bilimsel tartışmalar yer alıyor. Bu tartışmanın esas konusu ise toplumsal platformların çok fazla ziyan verip vermemesine bağlı. Birçok araştırmacı, dijital teknolojinin, zihinsel sıhhat sıkıntıların artmasında kıymetli bir etken olduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra öbürleri, birçok genç için dijital medya ve keyifli olma durumu ortasında direkt bir bağ kuramadı.

Stanford Koleji’nde bu tıp 226 araştırmanın tahlilini yapan davranış psikoloğu Jeff Hancock, “Bu araştırmalardan büsbütün çok sayıda var ve neredeyse hepsi hayli küçük sonuçlar sergiliyor.” dedi.

Lakin yeni incelemeyle birlikte Hancock, dikkat alımlı bir nokta olduğunu belirtti. İnceleme, İngiltere’de toplam 84 bin kişiyi kapsayan iki anketi içeriyor. Bu anket, yaşları 10 ile 21 ortasında değişen 17 binden fazla ergenin vakitle toplumsal medya tüketimini ve hayat memnuniyetini gösteren bir anket.

İnceleme, erken ergenlik devrinde ağır toplumsal medya kullanımının bir yıl sonra hayat memnuniyeti sıralamasında düşüşün olduğunu gösterdi. Bayanlarda bu hassas periyot 11-13 yaş ortası iken, erkek çocuklarında 14-15 yaş ortasında. Dr. Orben, bu alaka ayrımının bayanların erkeklere nazaran daha erken ergenliğe girmeye meyilli olmasından kaynaklandığını söyledi.

Çalışmada araştırmacılar, 19 yaşındaki gençlerin ikinci bir toplumsal medya hassaslığı aralığına ulaştığını gördü. O yaş civarlarında birçok kişi, yeni bir işte çalışma ve üniversiteye geçmek üzere toplumsal hayat düzensizliğinde oluyor. İnceleme ise bu düzensizliklerin, toplumsal medya hassaslığını değiştirdiğini gösteriyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.