YouTube’a İki Yeni Özellik Geliyor

Sonsuz sayıdaki çeşitli içeriğiyle YouTube, en sevilen toplumsal medya platformları ortasında üst sıralarda yer alıyor. Birçok toplumsal medya platformu üzere YouTube da kullanıcılarını şad etmek için bünyesine daima yeni özellikler ekleyerek kendisini geliştirmeye çalışıyor.

Platform şimdiyse iki yeni özelliği kullanıcıların beğenisine sunuyor. Kelam konusu yeni özelliklerin, YouTube’da sıhhat ile ilgili içeriklere ulaşmak isteyenlerin bu bilgilere ulaşmasını daha kolay bir hale getirileceği tabir ediliyor.

Emniyetli sıhhat içeriklerine ulaşım artık daha kolay olacak

YouTube, sıhhat kaynağı bilgi panelleri (health source information panel) ve sıhhat içeriği rafı (health content shelve) isimli iki yeni özelliği kullanıma sunuyor. Birinci olarak geçen yıl ABD’de test edilen ve kullanıma sunulan bu iki özelliği YouTube, artık de Hindistan, Brezilya ve Japonya’daki kullanıcıların kullanımına açıyor. Buna nazaran şirket, yeni özellikleri önümüzdeki aylarda öteki ülkelerde kullanıma sunmayı planlıyor.

Bu özelliklerden birincisi olan sıhhat kaynağı panelinde, yetkili kaynaklara ilişkin görüntüler olacağı belirtiliyor ki bu da buradaki görüntülerin daha sağlam olduğu manasına geliyor. Buna ek olarak görüntülerde bir hastaneden yahut tıp enstitüsünden geldiğini belirten bir rozet ve kısa bir açıklama olacağı da kaydediliyor.

Mevzuya dair olarak YouTube Yöneticisi ve Global Sıhhat Hizmetleri Lideri Dr. Garth Graham, “İzleyicilerin, belli sıhhat mevzularını aradığınızda bu kaynaklardaki görüntüleri daha tesirli bir halde öne çıkaran yetkili kaynaklardan ve sıhhat içeriği raflarından gelen görüntüleri tanımlamasına yardımcı olmak için görüntülere sıhhat kaynağı bilgi panelleri ekliyoruz. Bu bağlam ipuçları, insanların daha kolay gezinmelerine ve muteber sıhhat bilgilerini değerlendirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Beşerler yeniden de arama sonuçlarında bir dizi kanaldan alakalı görüntüleri bulabilecekler,” tabirlerini kullanıyor.

Öte yandan bir başka yeni özellik olan sıhhat içeriği rafı ise sıhhatle ilgili aramalarda en üstte görünen yeni bir kısım olarak öne çıkıyor. Mesela, bu yeni özellik sayesinde “meme kanseri” terimini aratmanız halinde, en üstte, dikey olarak kaydırılabilir bir özet akışında muteber sıhhat kaynaklarından alınan görüntüleri içeren yeni bir “Sağlık kaynaklarından” kısmına ulaşım sağlanabiliyor. Kullanıcılar yeniden de başka kaynaklardan alakalı görüntülere görmeye devam edecekler; lakin bu görüntüler sıhhat rafının altında görünecek.

Bahse ait yapılan açıklamalarda YouTube, bu sıhhat özelliklerine hangi kaynakların dahil edileceğini belirlemek için Ulusal Tıp Akademisi (NAM) tarafından geliştirilen bir dizi ilkeyi kullandığını söylüyor. Ayrıyeten şirket, muteber sıhhat kaynaklarını belirlemeye yönelik global unsurları gözden geçirmek ve doğrulamak ismine NAM’ın yanında Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) ile de birlikte çalışıyor.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.