YouTube Kapak Resmi Thumbnail Nedir, Nasıl Yapılır?

Dünyanın en tanınan görüntü platformu olan YouTube’u açtığınız vakit birinci olarak esasen bildiğiniz ve abone olduğunuz kanalların görüntülerini izlersiniz. Fakat yeni bir görüntü izlerken başlıktan ya da açıklamadan fazla thumbnail olarak isimlendirilen kapak fotoğrafına bakarsınız. Küçük fotoğraf manasına gelen thumbnail, pek çok izleyicinin görüntü tercihi sırasında en çok dikkat ettiği alandır.

Nasıl ki uygun bir thumbnail görüntüye izleyici çekiyor; berbat bir thumbnail da tahminen süper bir görüntünün izlenmesinin önüne geçebilir. Zira zati içeriğe doyduğumuz bugünlerde, görüntüleri seçmek için en fazla birkaç saniye ayırıyoruz ve bu mühlet içinde birinci dikkatimizi çeken kapak fotoğrafları oluyor. Gelin thumbnail nedir, nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım ve YouTube görüntüleriniz için küçük fotoğraf oluşturabileceğiniz internet sitelerini görelim.

 • Thumbnail nedir?
 • YouTube için thumbnail nasıl olmalı?
 • YouTube görüntüsüne thumbnail ekleme nasıl yapılır?
 • Thumbnail nasıl yapılır?
 • Thumbnail yapabileceğiniz kimi internet sitesi teklifleri:
  • Canva
  • Vista Create
  • Adobe Creative Cloud Express
  • Visme
 • Thumbnail neden değerli?

Thumbnail nedir?

Direkt olarak çevirmek gerekirse thumbnail, küçük fotoğraf demektir. Kapak resmi olarak da anılan thumbnail, görüntüler başta olmak üzere pek çok içeriği birinci tanımlayan görseldir. Bilhassa sayısız görüntünün olduğu YouTube üzere platformlarda thumbnail son derece kıymetlidir. Emsal bir kıymet, Instagram paylaşımları başta olmak üzere tüm içeriklerde geçerlidir zira bir içeriğin kendini tanıttığı birinci alan sahip olduğu thumbnail görselidir.

YouTube için thumbnail nasıl olmalı?

Gelelim yazımızın asıl konusu olan YouTube thumbnail problemine. YouTube için en uygun thumbnail, 1280 x 720 piksel ve azamî 2 MB boyutunda olmalıdır. Haydi diyelim olmadı, görsel genişliğinin en az 640 MB olmasına dikkat edin. Hazırlayacağınız thumbnail, görüntünüzün ana tanıtım gereci olacaktır.

Teknik ayrıntıları bir kenara bıraktığımız vakit bir thumbnail görselinin kesinlikle ilgi alımlı olması gerekiyor. Kapağı olduğu YouTube görüntüsünü tam olarak anlatması son derece kıymetli. Thumbnail üzerinde bulunan yazılar okunur olmalı ve ilgi alımlı fontlar ile renkler kullanılmalı. Yani kısaca thumbnail, görüntünüzün tabelasıdır ve her tabela, içeriği en âlâ tanıtacak halde hazırlanmalıdır.

YouTube görüntüsüne thumbnail ekleme nasıl yapılır?

 • Adım #1: Buradan YouTube internet sitesini açın.
 • Adım #2: Oluştur butonuna tıklayın.
 • Adım #3: Görüntü ayrıntılarını belirleyin ve yükleme sürecini başlatın.
 • Adım #4: Küçük Fotoğraf sekmesini genişletin.
 • Adım #5: Küçük Fotoğraf Yükle yazısına tıklayın.
 • Adım #6: Hazırladığınız thumbnail görselini yükleyin.
  • ya da
 • Adım #7: Buradan YouTube Studio sayfasını açın.
 • Adım #8: İçerik seçeneğine tıklayın.
 • Adım #9: Thumbnail eklemek istediğiniz görüntüyü açın.
 • Adım #10: Küçük Fotoğraf sekmesini genişletin.
 • Adım #11: Küçük Fotoğraf Yükle yazısına tıklayın.
 • Adım #12: Hazırladığınız thumbnail görselini yükleyin.
 • Adım #13: Kaydet butonuna tıklayın.

Bir YouTube görüntüsüne thumbnail eklemek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Birinci defa yüklediğiniz bir görüntüye thumbnail eklemek için birinci adımları, esasen yüklü olan bir görüntüye thumbnail eklemek için başka adımları uygulayabilirsiniz. Canlı yayınlarınıza thumbnail eklemek için de birinci adımları uygulayabilirsiniz.

Thumbnail nasıl yapılır?

Adobe Photoshop ve gibisi imaj sürece yazılımlarını kullanarak içerikleriniz için gerekli thumbnail görselini oluşturabilirsiniz. Thumbnail boyutları, platforma nazaran değişiklik gösterebilir. Fakat mevzumuz YouTube olduğu için boyutlarımız belirli. Neyse ki Photoshop bilmeyenlerin bile son derece kolay bir biçimde thumbnail oluşturabilecekleri internet siteleri var.

Thumbnail yapabileceğiniz birtakım internet sitesi teklifleri:

 • Canva
 • Vista Create
 • Adobe Creative Cloud Express
 • Visme

Hiç bilmeyenler bile usta olacak: Canva

Canva, görsel düzenleme ve grafik tasarım konusunda ismini duyurmuş platformlardan bir tanesi. Canva üzerinden kendinize özel bir YouTube thumbnail görseli hazırlayabilirsiniz. Üstelik hesap oluşturmanıza bile gerek yok. Sırf internet sitesini açın ve thumbnail tasarım aracını başlatın. Araç yönlendirmeleri sayesinde ben hiç bu işlerden anlamam diyenler bile birkaç dakika içinde bir thumbnail tasarlayabilir. Canva internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Binlerce hazır tasarım sistemi: Vista Create

Bilmeyenler bile thumbnail hazırlar demiştik ya, işte bunun en açık örneği Vista Create internet sitesi. Sitenin tasarım aracı o kadar başarılı ki kullanıcılarına 40 binden fazla hareketsiz tasarım nizamı ve 50 binden fazla premium tasarım tertibi sunuyor. Yapmanız gereken tek şey, tasarım aracını çalışmaktır. Aracın yönlendirmelerini takip ederek dakikalar içinde eşsiz bir thumbnail oluşturabilirsiniz. Vista Create internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Eşsiz dizaynlara imza atın: Adobe Creative Cloud Express

Adobe candır, gerisi heyecandır diyenler için buyrun Adobe Creative Cloud Express. Adobe tarafından geliştirilen bu araç üzerinden fiyatsız olarak YouTube görüntüleriniz için thumbnail oluşturabilirsiniz. Fiyatsız bir Adobe hesabı oluşturduktan sonra sitede bulunan binlerce farklı tasarım taslağı üzerinden dilediğiniz özelleştirmeleri yaparak kendi thumbnail görselinizi oluşturabilirsiniz. Adobe Creative Cloud Express internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

En çok tercih edilenlerden bir tanesi: Visme

120’den fazla ülkede 10 milyondan fazla kişi tarafından tercih edilen bir platform olan Visme üzerinden YouTube görüntüleriniz için fiyatsız olarak eşsiz thumbnail görselleri hazırlayabilirsiniz. Karşınıza çıkan hazır şablonlar ortasından görüntü içeriğinize en uygun olanı seçtikten sonra dilediğiniz üzere özelleştirebilirsiniz. Daha evvel hiç tasarım yapmayanlar bile dakikalar içinde bir YouTube thumbnail görseli oluşturabilir. Visme internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Thumbnail neden kıymetli?

Bir kitabın kapağı, bir sinemanın afişi, saçımız, sakalımız, makyajımız, kıyafetimiz neden kıymetliyse bir içerik için de thumbnail birebir nedenle kıymetlidir. İster kabul edelim, ister etmeyelim hepimiz birinci niyetlerimizi dış görünüşe bakarak oluşturuyoruz. Bir içeriğin dış görünüşü ise başlığı ve sahip olduğu thumbnail görselidir.

Daha evvel hiçbir içerik tüketmediğiniz bir hususta YouTube araması yaptınız ve karşınıza sayısız seçenek çıktı. Elbette, birinci olarak başlığa bakar ve hususla alakalı olduğundan emin olursunuz. İkinci bakacağınız yer ise o görüntünün thumbnail görselidir. Hiçbir kullanıcı, berbat kapak fotoğrafına sahip bir görüntüyü açmaz. Esasen niçin açsın.

Günümüz dünyasında her mevzuda sayısız içerik seçeneğimiz var ve bu içeriklerden hangisini seçeceğimiz için en fazla birkaç saniye ayırıyoruz. O birkaç saniye içinde gözümüze beğenilen gelen ve ilgimizi çeken bir şey olmalı. İşte bu noktada devreye thumbnail giriyor ve izleyicilere, kelam konusu görüntüyü izlerlerse pişman olmayacaklarını söylüyor. Elbette, thumbnail görselinin bile aldatıcı olabileceğiniz hepimiz biliyoruz.

Anlaşıldığı üzere thumbnail, bir içeriğin kullanıcıya ulaşmasını sağlarken kullanabileceğiniz en tesirli dikkat çekme yollarından bir adedidir. Aldatıcı kapak fotoğrafları yapmaktan elbette sakınmak gerekiyor lakin reklam üzere düşünün. Kendi halinde, çok da özelliği olmayan bir eseri bile düzgün bir reklamla milyonların sevgilisi haline getirebilirsiniz. Kıymetli olan gerçek bir içerik ile en dikkat çeken görseli hazırlamaktır.

YouTube görüntülerinin kapak resmi ve küçük fotoğraf manasına gelen thumbnail nedir, nasıl yapılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu görsel hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Thumbnail görseli hazırlarken kullandığınız farklı usuller varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.