Anka kuşu misali: YouTube ReVanced geliyor!

YouTube, geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunduğu fiyatlı abonelik sistemi ile birlikte kullanıcıların reklamsız bir tecrübe yaşamasını sağlıyordu. Doğal görüntüleri kaydederek daha sonra çevrimdışı bir formda izleme ve YouTube Music uygulaması üzere birtakım tecrübeleri de bu kapsamda abonelerine sunuyordu.

Ancak YouTube Vanced ismiyle ortaya çıkan bir uygulama, benzeri özellikleri fiyatsız bir halde sunduğu için Google tarafından evvel Play Store’dan kaldırıldı. Akabinde ziyanlı olarak işaretlendi. Şimdiyse farklı bir isimle geri dönüyor.

YouTube ReVanced, Vanced mirasını devralıyor

Son günlerde Google’ın YouTube Vanced’e açtığı savaş sonrası, mağazadan kaldırılması ve tüm platformlar tarafından ziyanlı olarak işaretlenmesinin akabinde kullanıcı sayısında büyük bir kayıp yaşayan uygulama bir mühlet sonra büsbütün beyaz bayrak çekerek ortamızdan ayrılacak üzere duruyor.


Kaynak: github.com/ReVancedTeam

Ama ReVanced isimli yeni bir oluşumun Vanced mirasını devralmaya hazırlandığını görüyoruz. Olağan kendi tezlerine nazaran Vanced grubuyla ortalarında rastgele bir organik bağ yok. Hatta pek çok kişinin beklediği özellikleri de sunamayabilir. Fakat halihazırda Vanced kullanan pek çok kişi, uygulamanın kapanması halinde yeni oluşuma dahil olmayı planlıyor.

Şimdi YouTube yahut Google tarafından bu bahse ait bir açıklama yapılmadı. Gelecekte mağazada var olabileceğine dair sorular ise hala karşılıksız. Fakat Vanced kullanıcıları, her ne kadar ziyanlı olarak işaretlenmiş olsa da Vanced Manager isimli bir yazılım aracılığıyla bu uygulamayı aygıtlarına indiriyor. Hasebiyle benzeri bir süreç ReVanced için de geçerli olabilir.

Lakin ReVanced geliştiricileri, uygulamanın Vanced’a nazaran çok daha gelişmiş olacağını ve güncellemeler için 3. taraf bir yazılım kullanılmasına gerek olmayacağını söylüyor. Hatta ReVanced Manager ismini verdikleri yazılımın da kısa müddette hazır olacağını belirtiyor. Türkçe dahil 26 lisanı destekleyeceği de argümanlar ortasında yer alıyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.