Facebook Messenger’a ‘Komutlu Mesaj’ Özelliği Geldi

Dünyanın en çok kullanılan toplumsal medya platformu Facebook’un iletileşme hizmeti Messenger güncellendi. Yapılan bu güncelleme, kullanıcılara birtakım yenilikler getirdi. Daha çok şirketlerin kullandığı Slack isimli iletileşme yazılımından kopyalanan özellikler, kullanıcılara birtakım kolaylıklar sağlayacak üzere görünüyor. Çünkü bu güncelleme ile kullanıcılara kimi kısayollar sunulmuş durumda.

Messenger için hazırlanan blog gönderisinde yer alan açıklamalara nazaran kullanıcılar bundan sonra kimi sözleri kullanarak iletilerini daha görünebilir ya da daha sessiz bir hale getirebilecekler. Örneğin bir kullanıcı “@everyone” tabirini kullanarak ileti gönderirse, o sohbetteki tüm kullanıcılara özel bildirim gönderilecek. “/silent” ile başlayarak gönderilen iletilerde ise kullanıcılara rastgele bir bildirim gönderilmeyecek. Yani bu bildiri sessiz hale getirilmiş olacak.

Messenger’daki kısayollar bu türlü görünecek

Facebook’un kısayol özelliği @everyone ve /silent’tan ibaret olmayacak. Yakın bir gelecekte ABD’deki iOS ve Android kullanıcıları “/pay” komutunu kullanabilecekler. Bu komuk, Facebook Hisse ile kolay kolay para transferi yapılmasını sağlayacak. Öte yandan “/gif”, “/shrug” ve “/tableflip” de yakında iOS kullanıcılarının beğenisine sunulacak. /gif kısayolu isminden da anlaşılabileceği üzere gif belgeleri için işleri kolaylaştıracak. /tableflip yazıp ileti gönderdiğinizde ise ikonik bir ifadeyi karşı tarafa göndereceksiniz. Bu söz şöyle görünecek: (╯°□°)╯︵ ┻━┻ . /shrug komutunu gönderirseniz de şu tabir ile karşılaşacaksınız: ¯_(ツ)_/¯.

Facebook Messenger için hazırlanan @everyone ve /silent kısayollarının dağıtımına başlandı. Lakin /pay, /gif, /tableflip ve /shrug kısayolları için belli bir takvim kelam konusu değil. Bu yüzden tüm özellikleri kullanmaya başlamanız biraz vakit alabilir. Bu ortada, /pay komutunun Türkiye’de kullanılmayacağını belirtelim.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.