Meta Siyasetçilere TikTok’u Kötülemeleri İçin Para Veriyor

Son yılların en tanınan toplumsal medya uygulamalarından olan TikTok, pek çok kişinin severek kullandığı bir uygulama. Alışılmış ki her toplumsal medya platformu üzere TikTok’u da sevmeyen hatta nefret eden pek çok insan mevcut.

Bir müddettir ABD’li siyasalların tenkit oklarının gayesi olan TikTok, ABD pazarından az da olsa kullanıcı kaybetmişti. Ancak siyasalların neden yalnızca TikTok’u amaç aldıkları çok geçmeden anlaşıldı.

Meta, siyasilere el altından ödeme yapıyor

Bugün Washington Post gazetesi tarafından yayınlanan haberde, Facebook’un sahibi olan Meta’nın cumhuriyetçi bir danışmanlık ajansı olan Targeted Victory’e sözün tam manasıyla el altından para vererek cumhuriyetçi siyasalların TikTok’u kötülemesini ve eleştirmesini istediği ortaya çıktı. Meta yetkililerinin bu ajansa gönderdiği e-postaları ele geçiren Washington Post, Meta’nın “TikTok Amerikan halkına ziyanlıdır” fikrini dayatmaya çalıştığını belirtti.

Ele geçirilen birtakım e-postalarda ise “TikTok kullanmak yerine yerli uygulamanız olan Facebook’u kullanın” üzere reklam cümlelerinin siyasilere söylettirilmek istenildiği açıklandı. Targeted Victory ise bu “Anti-TikTok” kampanyası hakkında rastgele bir açıklama yapmayı reddetti.

Meta’nın karalama kampanyasına kimse şaşırmadı

Ortaya çıkan bu bilgilerin akabinde hiç kimse Meta’nın bu karalama kampanyasını düzenlemesine şaşırmadı. Esasen olaylı bir geçmişi olan Facebook şirketinin (şimdiki ismiyle Meta) TikTok’tan âdeta nefret ettiği herkes tarafından biliniyordu. Meta hakkında kimi dokümanları ortaya çıkaran Frances Haugen’in söylediği nazaran Meta, gençlerin Instagram’a nazaran TikTok’ta 3 kat daha fazla vakit geçirdiğini biliyordu.

Durum bu türlü olunca pek çok basın kuruluşu ve toplumsal medya uzmanı Meta’nın “TikTok’u bitirmek” için bu biçim bir kampanya düzenlemesine ve siyasilere el altından ödeme yapmasına şaşırmadığını açıkladı.

Washignton Post gazetesine konuşan Meta basın sözcüsü Andy Stone ise, başarılı bir formda büyüyen her platformun sıkıca denetlenmesi ve insanlara ziyan vermeyecek yapıda olması gerektiğini söyleyerek Meta’nın bu karalama kampanyasını bir nevi kabul etmiş oldu.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.