YouTube’a Podcast Üreticileri İçin Yeni Bir Özellik Geliyor

Görünen o ki YouTube’un ufukta podcast üreticileri için büyük planları var. Yeni sızan bir sunum, YouTube’un internet sitesi ve taşınabilir uygulamasına özel bir podcast kısmı eklemeyi hedeflediğini gösteriyor.

Birinci olarak Podnews’e gönderilen bu sunum, YouTube’un podcast içeriğine yönelik gelecek planları hakkında bilgiler içeriyor. Bu bilgiler ortasında bahsi geçen özel podcast kısmının nasıl görüneceğine dair ayrıntılar da yer alıyor.

YouTube, tanınan podcast platformlarıyla rekabete hazırlanıyor

Sunuma nazaran YouTube, podcast akışını bu özel alana entegre etmek istiyor. Bu da potansiyel olarak kullanıcıların mevcut akışlarını YouTube ana sayfalarına ekleyebilecekleri manasına geliyor olabilir. Yani hem podcast üreticileri hem de dinleyicileri, bu özellik ile birlikte YouTube menüsünde yalnızca podcastlere özel bir sekmeye kavuşacaklar.

Bununla birlikte YouTube’un podcast entegrasyonunun siteye ne vakit geleceğine dair bir bilgi bulunmuyor; lakin diğer bir slayt, “iş ortağı tarafından satılan sesli reklamlar” özelliğinin 2022’de geleceğini vurguluyor. Yani öteki bir deyişle YouTube’da daha geniş podcast platformunun yıl bitmeden geleceği söylenebilir.

Bu bahsi geçen reklamlar hem Google hem de ortakları tarafından sağlanacağından, kulağa YouTube’un mevcut reklamcılık modelinden pek de farklı gelmiyor. Bu nedenle, YouTube’da barındırılan podcast’lere şahsileştirilmiş reklamların eklenmesi kelam konusu olabilir. Öte yanda YouTube Premium aboneliğinin, görüntü içeriğinde olduğu üzere kullanıcılar için bu reklamları kaldırıp kaldırmayacağı ise bilinmiyor.

Pek çok içerik oluşturucu şu anda podcast’leri görüntü formatında YouTube’a yükleyebiliyor; lakin sitenin podcast’ler için ayrılmış özel bir kısmı bulunmuyor. Üstte bahsetmiş olduğumuz planların gerçekleşmesi durumunda ise bu, YouTube’un Spotify, Apple Podcasts ve SoundCloud üzere tanınan podcast platformlarıyla direkt rekabete gireceği manasına geliyor.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.