YouTube, Bir Videonun Herhangi Bir Anına Emoji Bırakmayı Test Ediyor

Bazen bir YouTube görüntüsü, kolay bir yorumdan yahut “beğenme” ya da “beğenmeme” sözünden daha farklı bir geri bildirime gereksinim duyabilir. YouTube, şimdilik küçük bir kanal kümesi için, vakte özel emoji reaksiyonlarını test ediyor. Test edilen bu özellik ile izleyiciler, bir görüntüdeki belli bir an dikkatlerini çektiğinde, o an için bir emoji ile reaksiyon verebiliyor.

Ayrıyeten kullanıcılar, bir görüntü boyunca oburlarının nasıl reaksiyon verdiğine dair bir fikir de edinebiliyor. Her görüntünün yorum kısmında, Facebook Live ve Twitch tarafından aslında sunulan özelliklere emsal biçimde, o ana kadar emoji yansılarını gösterecek farklı bir reaksiyon paneli bulunacak.

YouTube grubu, yeni bilhassa ilgili olarak “Bu testin modülü olan bir görüntü izliyorsanız, görüntünün yorum kısmını açıp reaksiyon paneline dokunarak reaksiyon verebilir ve kalabalığın yansılarını görebilirsiniz. Ayrıyeten bu test, başka izleyicilerin hangi anlara reaksiyon verdiğini de gösterecek (izleyiciler anonimleştirilecek – her bir yansıyı kimin gönderdiğini göstermeyeceğiz). Birden fazla reaksiyon kümesini test ediyoruz ve testin gidişatına bağlı olarak farklı yansıları ekleyip çıkaracağız” yazdı.

Google, YouTube’da sık sık yeni özellikleri test ediyor fakat bu özellikler her vakit genel kullanıma sunulmuyor. Örneğin kısa bir mühlet evvel YouTube, kullanıcıların yorumlarını bir görüntüdeki makul noktalara nazaran zamanlamasına müsaade vermeyi ve “beğenmeme” düğmesini gizlemeyi test etti. Kullanıcı etkileşimi kelam konusu olduğunda, YouTube üzerinde çok fazla seçenek olduğunu söyleyemeyiz.

Emoji reaksiyonları, öbür toplumsal medya platformlarının kimilerinde başarılı olurken, kimilerinde muvaffakiyet yakalayamadı. Twitter geçtiğimiz yıl tweet’lere emoji reaksiyonları denedi ve yansılar büyük ölçüde değişkendi. Fakat tweet’lerden farklı olarak görüntüler çok daha uzun vadeli bir etkileşim aracı olduğu için daha fazla ilgi görebilir.

YouTube, şu anda az sayıda kanalda emoji reaksiyonlarını test ediyor, lakin ne kadar ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak özelliği genişletebilir. Kullanıcılar, sevinç gözyaşlarıyla dolu bir yüz, bir kalp, şok olmuş bir yüz, kutlamalar, bir soru işareti, fikir ampulü ve çığlık atan bir kedi de dahil olmak üzere pek çok farklı emoji reaksiyonu kullanabilecek.

Kaynak: Chip

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.