Facebook’un Zararlı İçerikleri Artırdığı Ortaya Çıktı

Hepimizin vaktinin birçoğunu harcadığı toplumsal medya platformları gün geçtikçe daha da popülerleşiyor. Durum bu türlü olunca bu platformlarda yer alan, dezenformasyon üzere ziyanlı içerikler de gündeme gelmeye devam ediyor.

Meta’nın sahip olduğu, dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan Facebook da bu platformlar ortasında bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Meta’nın, bir başka tanınan toplumsal medya platformu TikTok hakkında makus konuşması için para verdiğinin ortaya çıktığını paylaşmıştık. Artık ise Facebook’un ‘yanlışlıkla’ ziyanlı içerikleri artırdığı ortaya çıktı.

Ziyanlı içerikler öne çıktı

The Verge tarafından edinilen bilgilere nazaran Facebook, yanlış bilgi içeren ziyanlı içeriklerin kullanıcılar tarafından daha fazla görülmesine neden oldu. Açıklamalara nazaran akışta yaşanan bu sıralama sorunu, platformdaki dezenformasyonların kısıtlanmak yerine ‘yanlışlıkla’ daha da yayılmasına neden olarak ziyanlı içeriklerin dünya çapında %30 artmasına neden oldu. Açıklamalara nazaran bu durum Ukrayna’yı işgal eden Rus devlet propagandasını bile içeren gönderilerde bile yaşandı.

İçeriklerin, kullanıcıların akışta gezerken karşısına çıkmasına neden olan bu sorunun 2019’dan beri yaşandığı; lakin geçtiğimiz ekim ayında fark edilmeye başlandığı söz edildi. Bu da ziyanlı içeriklerin en az altı aydır sıralamalarda üst çıkıyor olabileceğini gösterdi.

Meta sözcüsü Joe Osborne da The Verge’e verdiği demeçte, “Bir yazılım kusuru olan bu sorunun kökenini inceledik ve gerekli düzeltmeleri yaptık” sözlerini kullanarak yanılgının uzun vadeli bir tesirinin olmadığını savundu. Ayrıyeten bu durum, uzun vakittir içeriklerini nasıl yönettiği konusunda daha açık olması önerilen; lakin bunu gerçekleştirmeyen Facebook’un birçok beşere ziyan verebilecek meseleler yaşıyor olabileceğini de ortaya çıkardı.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.