WhatsApp çevrimiçi kapatma nasıl yapılır? (2022 Yöntemleri)

Dünya genelindeki 2 milyardan fazla etkin kullanıcısıyla, kelam konusu günlük konuşmalar olduğunda SMS’i adeta tarihin şiddetli raflarına kaldıran WhatsApp başta uçtan uca şifreleme olmak üzere son görülme ve okundu bilgisi kapatma üzere kapalılık seçenekleri sunuyor. Birçok kullanıcı WhatsApp’ın Ayarlar menüsünde bu türlü bir seçenek olmadığı için WhatsApp çevrimiçi kapatma sürecinin nasıl yapılacağını merak ediyor.

WhatsApp çevrimiçi nedir? Rastgele birisi ile iletileşmek istediğinizde isminin çabucak altında en son giriş yaptığı tarih ve saat görünüyor. Son görülme kapatma ile bu tarih ve saatin görünmesini engelleyebiliyor olsa da, siz ileti yazarken uygulamadaysa “çevrimiçi” ibaresini görüyorsunuz.

WhatsApp çevrimiçi kapatma nasıl yapılır?

WhatsApp ile ilgili en çok araştırılan mevzulardan biri de elbet çevrimiçi nasıl kapatılır sorusudur. Bilindiği üzere bu soru ile ilgili yıllardır birçok tahlil görüntüsü çekildi ve tıpkı biçimde içerikler üretildi. Fakat bu sistemleri uygulayan hiçbir WhatsApp kullanıcısı istediği sonuca ulaşamadı. Görüntülerde ve içeriklerde gösterilen tüm adımları uygulamasına karşın kullanıcılar WhatsApp uygulamasına girdiği anda çevrimiçi olduğu bilgisi karşı tarafa gidiyordu.

Lakin şunu belirtelim ki bu sistemlerin hiçbirisi tahlil değil. Yıllardır gösterilen formüllerin bilakis WhatsApp uygulamasında çevrimiçi durum bilgisini kapatmak mümkün değil. İnternette çeşitli ‘APK’ belgeler ve ‘Root’ formülleri mevcut fakat bu tekniklerin de tam olarak tahlile götürdüğünü söyleyemeyiz. Bu yüzden yapabileceğiniz tek şey, çevrimiçi durumunu büsbütün kapatmak değil, çevrimdışı görünerek iletileşmek olacaktır.

WhatsApp çevrimdışı bildiri nasıl gönderilir?

Çevrimiçi olmadan ileti gönderebileceğiniz tek usul olan çevrimdışı görünerek ileti atmak aslında hayli kolay. Yapmanız gereken tek şey karşı tarafta bir adet ileti atmak olacaktır. Doğal ki WhatsApp uygulamasına girdiğiniz için durumunuz çevrimiçi olacaktır. Daha sonra uygulamayı büsbütün kapatın, durumunuz kısa bir mühlet sonra çevrimdışı olarak değişecektir.

Durumunuz çevrimdışı olduktan sonra asıl sorun burada başlıyor. Karşı taraftan size bir ileti geldikten sonra ana ekranınızda bir bildirim göreceksiniz. Bu bildirimin alt kısmında ‘cevapla’ ve ‘okundu olarak işaretle’ seçenekleri olacaktır. Buradan ‘cevapla’ seçeneğine tıklayarak karşı tarafa iletinizi yazabilirsiniz. Bu sayede karşı tarafa hiçbir formda çevrimiçi durum bilgisi gitmeyecektir. Burada değerli olan nokta WhatsApp uygulamasına giriş yapmamaktır. Şayet uygulamaya giriş yaparsanız çabucak çevrimiçi olarak görüneceksiniz.

WhatsApp son görülme nasıl kapatılır?

Hayli kolay olan bu usul, sizin WhatsApp uygulamasında en son ne vakit çevrimiçi olduğunuzu gösteren bir özelliktir. Bu özelliği kapatarak insanlardan WhatsApp’ta en son ne vakit çevrimiçi olduğunuzu gizleyebilirsiniz. Özelliği kapatmak için Ayarlar > Hesap > Kapalılık > Son görülme > Hiç kimse seçeneklerini tıklayarak son görülmenizi büsbütün gizleyebilirsiniz.

WhatsApp ve başka uygulamalarla ilgili görüşlerinizi yorumlarda yazabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.