Sosyal Medya Paylaşımlarına Yeni Cezai Yaptırımlar Yolda!

Toplumsal medya platformlarının her geçen gün büyümesi ve kullanıcı sayılarının artması beraberinde yeni tedbirler getirmeye devam ediyor. Pek çok kişi ve kuruluşun eser tanıtımı yaparken, satış gerçekleştirirken yahut reklam verirken uyması gereken pek çok kural var. Bununla birlikte çok sayıda kullanıcıyı ilgilendiren yeni bir düzenleme de yolda.

Yeni düzenlemeyle birlikte toplumsal medyada yapılan paylaşımlarda palavra haber ve dezenformasyonun önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bahisle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan palavra haber ve gibisi paylaşımlarda bulunan kullanıcılar için yeni cezalar üzerinde çalışmalar yaptıklarına dair açıklama geldi.

Mahpus cezasına kadar varan yaptırımlar uygulanacak

Yeni toplumsal medya düzenlemesiyle birlikte kullanıcıların toplumsal medya üzerinden yaptıkları dezenformasyon ve palavra haber paylaşımları cezai yaptırımlarla sonuçlanacak. Yeni düzenleme sonrası paylaşımlar 3 ana başlıkta incelenecek. Bununla birlikte dezenformasyon teşebbüsü sonrası gelecek cezalar; haberin bilerek yayılması ve aldatıcı haber yapılması üzere durumlarda mahpus cezasına kadar varabilecek.

Toplumsal medya şirketlerinin temsilcileri şu anda halihazırda ‘tüzel kişi’ sıfatına sahip. Bu sebeple şirketlerin yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve karşılaşılan yasa ihlallerinde bir muhatap bulunabilmesi hedefiyle temsilciler artık ‘gerçek kişi’ olacak. Bununla birlikte internet medyasının yasal altyapısı oluşturularak internette yayınlanan her türlü haberin denetlenebilmesi ve kanunlara uygunluğu araştırılacak. Toplumsal medya ve internet haberciliğiyle ilgili yasa çalışmalarıyla bir mühlet daha karşılaşacağız üzere görünüyor.

Pekala sizi mahpusa götürebilecek ‘dezenformasyon’ nedir?

Yeni toplumsal medya düzenlemeleriyle birlikte dezenformasyon ve palavra haber paylaşımlarına mahpus cezasına kadar varabilecek cezalar geleceğinden bahsettik. Bu üzere durumlardan kaçınabilmeniz için öncelikle dezenformasyonun ne olduğunu anlamanız ve bu doğrultuda yapacağınız paylaşımlara dikkat etmeniz gerekiyor. Toplumsal medya paylaşımlarında yanlış yahut hakikat olmayan bilgiler paylaşmak, bu bilgileri kasıtlı olarak yaymak, aşağılamak ve küçük düşürmek gayeli propagandaya varan paylaşımlar yapmak ‘dezenformasyon’ olarak isimlendiriliyor.

Yeni tasarıyla birlikte paylaşımlarınızda yapacağınız propagandaya varabilecek cümlelerden yahut kimseyi yanlış yönlendirmediğinizden, yanlış bir bilgiyi insanlara aktarmadığınızdan emin olmanız gerekiyor. İnternet çok büyük bir dünya ve çok sayıda yanlış bilgi ortalıkta dönebiliyor. Bu sebeple toplumsal medyanın büyüyen dünyasının, beraberinde yeni yasalar ve düzenlemeler getirmesi de hayli olağan bir durum.

Kaynak: Webtekno

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.