TikTok’a ağır suçlama: İçerik mi çaldı?

Bugün çıkan bir rapora nazaran TikTok’un ana şirketi ByteDance, Instagram, Snapchat ve başka toplumsal medya platformlarından alınan içeriklerle geçersiz hesap oluşturdu. Bu raporları, 2017’de görüntü düzenleme uygulaması olan Flipagram‘da yayınladı.

Rapor, şirketin pek çok toplumsal medya platformundan fotoğraflar, görüntüler, kullanıcı isimleri ve daha fazlasını aldığını gösteriyor. Tıpkı vakitte rapor, bunları, kullanıcıların rastgele bir bilgisi olmadan yaptığını söylüyor.

Şirket, çalmayı ‘büyüme hacki’ olarak görüyor

ByteDance’in Flipagram’ı Ocak 2017’de satın almasından kısa bir müddet sonra çalmanın başladığını söyleyen dört eski ByteDance çalışanı BuzzFeed‘e konuştu. Ortaya çıkan evraklar, çalmanın şirket için bir ‘büyüme hacki‘ olarak görüldüğünü gösteriyor. Çalışan, şirketin günde 10 binden fazla görüntüyü kazımayı hedeflediğini de söyledi.

Çalışanlardan ikisi, şirketin şu anda TikTok ve Çinli meslektaşı Douyin tarafından kullanılan ‘Sizin için‘ algoritmasını bilgilendirmek için kullandığını da belirtti. Ayrıyeten çalışanlar, ByteDance’in algoritmayı ABD tabanlı içerik konusunda da eğitmek istediğini söylüyor. Bunların yanı sıra rapora nazaran şirket, Musical.ly‘den içerik sıyırıp yükledi. Sonrasında ByteDance’in şirketi 2017’de satın almasının akabinde TikTok’a dönüşeceği sav edildi.

Popülerlik için içerik kopyalama ihtimali var

Kazınan datalar ve dahili evraklar, şirketin bunu yapmasını nedenini içeriyor. Bir çalışan, çalınan içeriğin platformda en düzgün performans gösteren görüntü cinsini test etmek için kullanabileceğini açıkladı. Ayrıyeten, mevcut kullanıcıların popülerlik kazanmak için içeriği kopyalama ihtimali olduğunu söyledi. Eski çalışanlar ise birtakım şahısların içeriklerinin Flipagram’da yayınlandığını fark ettikten sonra şirkete ulaştığını belirtti.

Savlara nazaran, büyüme hacki olarak kullanılan uygulama, o sırada mevcut olan hizmetler için olağandışı değildi. Lakin bu durum, TikTok’un rakip uygulamalardan görüntü içeriği kullanıp kullanmadığı sorusunu akıllara getiriyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.