WhatsApp’tan grup sohbetleri için kafa karıştıran yenilik

Tanınan iletileşme platformu WhatsApp, yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmak için harekete geçti. Küme sohbetlerine iletilen iletiler için yeni bir özelliği test eden WhatsApp, kullanıcıların kolay kolay bildiri paylaşabilmesini engelleyecek.

iOS için WhatsApp Beta uygulamasında test edilen yeni özellik, bildirileri öbür küme sohbetlerine iletme konusunda birtakım sınırlamalara sahip. WhatsApp, tıpkı iletisi birden fazla kümeye iletmeye müsaade vermeyecek değişikliği test ediyor.

WhatsApp, kümelere ileti iletmede sınırlama yapıyor

Bilhassa Meta’ya bağlı toplumsal medya platformlarının; geçersiz haberlere, dezenformasyona ve yanlış bilgilerin yayılmasına katkı sağladığı bilinen bir gerçek. Fakat WhatsApp, son beta güncellemesinde yanlış bilgileri engellemek için küme sohbetlerine müdahale ediyor.

WABetaInfo tarafından fark edilen yeni özellik, beta sürümündeki WhatsApp’ın iletilen bir bildirinin dağıtımını sonlandırmasına yol açıyor. Beta sürümündeki kullanıcılar, tıpkı iletisi yalnızca bir kümeye iletilebiliyor. Yani böylelikle uydurma iletisi öbür kümelere göndererek dezenformasyonun önüne geçilmek isteniyor.

iOS uygulamasından alınan bir ekran manzarasında, “İletilen bildiriler sırf bir küme sohbetine gönderilebilir” uyarısı göze çarptı. Lakin WABetaInfo’nun açıklaması, sınırlamanın sırf evvelden iletilmiş bildirilerde geçerli olduğunu belirtiyor. Yani bildirinin birinci müellifi, iletiyi sınırsız sayıda kullanıcıya gönderebilir.

Daha evvel Android uygulamasında test edilen bu bildiri iletme kısıtlaması, artık iOS WhatsApp betaya da gelmiş durumda. Yeni güncellemenin WhatsApp beta sürümünde test edildiğini ve kararlı sürüm için ne vakit yayınlanacağının şimdi bilinmeyen olduğunu hatırlatalım.

Pekala ya siz WhatsApp’ın yeni bildiri kısıtlaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.