Twitter, Elon Musk’a ayrıcalık uygulayacak mı? Açıklama geldi

Twitter’ın yüzde 9.2’lik payını satın alarak şirkete ortak olmasından sonra, kullanıcıların aklında Elon Musk ile ilgili onlarca soru işareti belirdi. Twitter idare şurasına gireceği tabir edilen Elon Musk’a ayrıcalık uygulanacağı savı şirketi karıştırmış durumda.

Elon Musk’ın Twitter payı satın almasıyla ilgili konuşan şirket sözcüsü Adrian Zamora, idare heyetinde yer almasına karşın Elon Musk’ın özel muamele görmeyeceğini doğruladı. Zamora’ya nazaran Twitter, “politikaların ve kuralların uygulanmasında tarafsızlığa bağlı kalacak”.

Twitter idaresine katılan Elon Musk ayrıcalık görmeyecek

Twitter’da 80 milyondan fazla takipçiye sahip olan Elon Musk, toplumsal ağda rastgele bir ayrıcalığa sahip olmayacak. Şirket siyasetlerinin ve kurallarının geliştirilmesinde ve uygulanmasında tarafsız olacaklarını söyleyen sözcü, Musk’ın herkesle birebir Twitter kurallarına tabiolacağını söz etti.

Ayrıyeten Musk’ın platform üzerindeki tesirinden de bahseden sözcü, idare şurasının Twitter siyasetleri hakkında karar verme yetkisine sahip olmadığını hatırlattı. Lakin tekrar de idare konseyindeki isimlerin, siyasetlere rehberlik etme ve geri bildirim sağlama hakkı bulunuyor.

Adrian Zamora, şayet muhtaçlık duyulursa Elon Musk’ın hesabını yasaklayabileceklerini yahut askıya alabileceklerini doğruladı. Twitter sözcüsü şu tabirleri kullandı:

“Politika kararlarımız şura yahut hissedarlar tarafından belirlenmez. Her vakit olduğu üzere, konseyimiz hizmetimiz boyunca değerli bir danışmanlık ve geri bildirim rolü üstlenmekte. Günlük operasyonlarımız ve kararlarımız idare ve Twitter çalışanları tarafından alınmaktadır.”

Twitter’ın en büyük hissedarı olan Tesla ve SpaceX CEO’su, yeniden de şirket üzerinde büyük bir tesire sahip olacak üzere görünüyor. Her ne kadar idare konseyi günlük siyasetleri belirlemese de, şirket içi kararları onaylamak ve şirket performansını takip etmekten sorumlu.

Ayrıyeten daha evvel Twitter CEO’su Parag Agrawal’dan Elon Musk ile ilgili bir açıklama gelmişti. Musk’ın 2. sınıf bir yönetici olacağını söz eden CEO, şirket kararlarını konsey halinde alacaklarını lisana getirdi.

Pekala ya siz Twitter tarafından Elon Musk için ayrıcalık uygulanacağını düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.