Eminem üzgün: Dünyaca ünlü sanatçıların YouTube hesapları hacklendi!

Dijital dönüşümün lokomotifi pozisyonundaki internetin gelişimiyle kullanıcı güvenliğini tehdit eden siber taarruz olaylarının sayısında da artış yaşandı. Ekseriyetle kripto para platformları, finans kurumları ve ünlü teknoloji şirketlerinin hacklendiği bu periyotta farklı bir olay yaşandı. Eminem üzere sanatkarların YouTube hesapları hacklendi. İşte ayrıntılar…

Eminem üzere sanatkarların YouTube hesapları hacklendi

2022 yılında tavan yapan siber atak olaylarına bir yenisi eklendi. Eminem, Drake, Taylor Swift, Harry Styles, The Weeknd, Michael Jackson, Kanye West ve Lil Nas X üzere birçok ünlünün YouTube kanalları hacklendi ve buradan enteresan sayılabilecek görüntüler paylaşıldı.

YouTube hususla ilgili rastgele bir açıklama yapmadı. Fakat ünlü müzik görüntü ağlarından Vevo, bir müddet evvel The Verge’a verdiği demeçte tezleri doğruladı. Bilindiği üzere Vevo, Sony Music Entertainment, Universal Music Group ve Abu Dhabi Media üzere şirketlerin çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Ayrıyeten YouTube’da dünyaca ünlü sanatkarların yayımcılığını üstleniyor.

Bir Vevo sözcüsü, bahisle ilgili şu sözleri kullandı;

Bugün erken saatlerde yetkisiz bir kaynak tarafından kimi görüntüler az sayıda Vevo sanatçı kanalına yüklendi. Saldırgan, kanallarda bulunan eski içeriklere erişemedi. An itibariyle kelam konusu görüntüler kaldırıldı ve etkilenen hesaplar inançlı hale getirildi. Bu son olayla birlikte güvenlik sistemlerimizi tekrar gözden geçireceğiz.

Pekala dünyaca ünlü sanatkarların YouTube hesaplarını hackleyen bu ”yetkisiz kaynak” kim? Son ortaya çıkan bilgilere nazaran siber atakların ve garip görüntülerin sorumluluğunu @lospelaosbro isimli Twitter kullanıcısı üstlendi. Bu ay içerisinde platforma katılan, hack olaylarının akabinde 14 binin üzerinde takipçi kazanan hackerın kimliği ise şimdi belirli değil.

@lospelaosbro tarafından ilgili YouTube kanallarına çeşitli garip görüntüler da yüklendi. Bunların ortasında Lil Tjay isimli bir rapçinin ve kanser olduğu palavrasıyla insanları dolandıran Paco Sanz isimli bir adamın görüntüsü da vardı. Son olarak bu görüntülerin birkaç saat yayında kaldığını belirtelim.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu üzere hacklenme olaylarının önüne nasıl geçilebilir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Shiftdelete

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.